УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Гасперини: Нејмар? Ќе го натераме тој да се брани од нас

Аталанта вечерва игра против моќниот тим на ПСЖ, но тренерот Џан Пјеро Гасперини не е многу загрижен за големите ѕвезди во противничкиот табор.

„Нејмар е еден од најдобрите фудбалери на светот. Најдобра одбрана од него е да го нападнеме и да го натераме тој да се брани од нас. Ако се сите сконцентрирани, ќе го сопреме“, смета италијанскиот стратег.

Нејмар не е единствената закана по голот на Аталанта бидејќи во составот на ПСЖ е и чудото Килјан Мбапе. Тој имаше повреда и не се знае дали ќе игра од почеток или не.

„Ние се подготвуваме како да ќе игра. Не знам дали ќе игра од почеток. Она што го знам е дека нам ќе ни недостасуваат Иличиќ и Голини, тоа е сигурно“. Гасп повеќе го мачи отсуството на повредениот голман Пјерлуиџи Голини и Словенецот Јосип Иличиќ кој поради семејни проблеми не е во составот.

Во фазата по група Аталанта беше заедно со два тима кои се во игра за пехарите во Лигата на шампиони и во Лига Европа.

„Исто така знам дека Манчестер Сити и Шахтар можат ги освојат двата трофеа, тие беа во нашата група. Не се квалификувавме на среќа, како што некои тврдат. Бевме повеќе од одлични. Единствениот натпревар на среќа беше ремито меѓу загрепски Динамо и Украинците“. На тој натпревар Шахтар губеше 3:1 во Загреб и со два гола во судиското надополнување дојде до реми.

реклама

Патничките авиони ќе летаат како птиците во јато

Read more

Топ 5 новитети во iOS 14 за iPhone кои мора да ги пробате

Read more

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Read more

Зошто одеднаш Израел почна да си подава рака со арапските земји?

Read more

Фудбал

Топ 10 најпреценети трансфери направени летово

Read more

Депај нема да го нашушти Лион

Read more

Агуеро веројатно нема да заигра за Сити до ноември

Read more

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Read more

Спорт

  • play_arrow

Топ 10 најпреценети трансфери направени летово

Читај повеќе

Депај нема да го нашушти Лион

Читај повеќе

Агуеро веројатно нема да заигра за Сити до ноември

Читај повеќе

Почнува Серија А: Кој ќе го запре Јувентус?

Читај повеќе
  • play_arrow

Адетокунбо вторпат по ред прогласен за најкорисен играч во НБА

Читај повеќе

Се враќа публиката во Калчото: В недела на две средби ќе има гледачи

Читај повеќе

ГП во Монца е најдобра трка сезонава според фановите

Читај повеќе

Игуаин потпиша за Интер Мајами

Читај повеќе

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Читај повеќе