УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Предводникот на Аталанта со неверување за необичниот крај на синоќешната пресметка со ПСЖ во која Аталанта изгуби со два гола во самиот крај.

„Многу ни е криво, бевме толку блиску и ни фалеше малку. Се чинеше дека ќе успееме, ќе беше тоа неверојатен успех“, почна Ган Пјеро Гасперини.

Синоќа Аталанта поведе со голот на Марио Пашалиќ во 27. минута, но Французитен со фуриозен финиш прво 90-тата израмнија преку Маркињус, а во 90+3 Камерунецот Максим Шупо-Мотињ ги расплака бергамашите. На головите асистираа Нејмар и Мбапе.

„Сепак, ни останува сатисфакцијата за искуството кое го добивме. За вакви натпревари противникот има неколку искусни играчи и плус некои од најдобрите на светот. Мбапе и Нејмар ги вратија во живот нивните акции. Момците дадоа навистина сѐ од себе, но не можам а да не ги пофалам: да се даде повеќе од ова беше невозможно“.

Гасперини смета и дека ПСЖ е фаворит за титулата која за францускиот клуб би била прва во Лигата на шампиони.

„Ние сме тим со ограничени можности. Имаме ентузијазам и страст, игравме со нив и добро ни одеше. Во иднина ќе се обидеме да се шодобриме, но сепак треба да бидеме задоволни. Си заминавме разочарани бидејќи мислевме дека сме веќе во полуфиналето“

реклама

Фудбал

Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Read more

Саутемптон го исфрли Арсенал од ФА купот

Read more

Менхенгладбах го доби дербито со Дортмунд

Read more

Гол за историја – од рекордни 96 метри!

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Монтреал уште еднаш го среди Ванкувер

Читај повеќе

Лазаров: Го допревме дното

Читај повеќе

Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Читај повеќе
  • play_arrow

Саутемптон го исфрли Арсенал од ФА купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Менхенгладбах го доби дербито со Дортмунд

Читај повеќе
  • play_arrow

Историска одлука: Ферари донесе прва жена возач во својата академија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нови брилијантни партии на Дончиќ и Јокиќ

Читај повеќе

Енди Мареј нема да настапи на Австралија Опен

Читај повеќе
  • play_arrow

Мекгрегор смекнал – дури и го прегрна Поарје на мерењето

Читај повеќе