Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Хајдук денеска во 16 часот во Пољуд го претставува Џенаро Гатузо (46) за нов тренер.

Најавена е прес-конференцијата на која ќе присуствуваат претседателот на хрватскиот  клуб Хајдук Иван Билиќ и спортскиот директор Никола Калиниќ.

За потсетување, сплитскиот клуб во средата на 12 јуни објави дека легендарниот Италијанец ќе го води тимот во новата сезона. Тој потпиша двегодишен договор, а тимот ќе го преземе од почетокот на подготовките.

Гатузо вчера слета во Сплит, а на аеродромот го пречекаа, меѓу другите, Билиќ и Калиниќ. По доаѓањето, Хајдук сподели видео на социјалните мрежи, а денеска и официјално ќе биде претставен во прес-салонот на Пољуд. Хајдук пред претставувањето објави видео на социјалните мрежи како најава за голем настан за сплитскиот клуб.

Навивачите и хрватската јавност во коментарите реагираа дека е сосема несоодветно што тренерот во видеото е најавен во стилот на италијански мафијаш, па дури е одбран и фонт налик легендарниот фонт од постерот за филмската трилогија „Кум“.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Фудбал

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Read more

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Читај повеќе

Кој ќе биде судија за финалето на ЕУРО 2024?

Читај повеќе

Кејн испиша историја: Ниту еден Европеец досега не успеал во тоа

Читај повеќе

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Читај повеќе
  • play_arrow

Невиден хаос на Копа Америка: Дарвин Нуњес се тепаше со навивачите, со столче отиде на трибина

Читај повеќе