Гавраните знаат да бројат на глас

Научниците открија дека гавраните можат да „бројат“ на глас, односно свесно да крекаат одреден број пати како одговор на визуелните и аудитивните дразби.

Иако способноста за разбирање на бројките е забележана кај други животни, како што се пчелите, овој тип на нумеричка писменост е забележан само кај луѓето.

„Свесното производство на одреден број вокализации бара софистицирана комбинација на нумерички способности и вокална контрола. Досега не сме свесни за тоа дека други животни можат да го направат тоа. Се покажа дека гавраните можат да произведат од една до четири вокализации како одговор на произволни знаци поврзани со нумерички вредности“, вели невронаучникот Дијана Љао од Универзитетот во Тубинген во Германија.

Способноста за броење на глас се разликува од самото разбирање на бројките. Покрај нумеричкото разбирање, бара и намерна гласовна контрола со цел комуникација. Познато е дека луѓето користат говор за да бројат нешто и да соопштат количина, пишува Science Alert.

Со оглед на тоа што претходно беше откриено дека гавраните разбираат покомплицирани нумерички концепти, како што е нула, Љао и нејзините колеги одлучија подетално да ги истражат нивните софистицирани нумерички вештини.

Тие тренираа три гаврани да произведат различен број вокализации, помеѓу еден и четири, откако ќе им биде покажан специфичен симбол или звучен знак. Откако ќе „гракнеа“ колку што треба, гавраните мораа да ја колвнат метата за да покажат дека завршиле со броењето.

Научниците откриле дека сите три гаврани можат да гракаат одреден број пати во согласност со дадениот стимул. Повремено правеа грешки, но најчесто со граќање еднаш премногу или премалку. Ова, велат експертите, е слично на начинот на кој бројат малите деца кои штотуку учат да кажуваат бројки.

Истражувањето Crows "count" the number of self-generated vocalizations беше објавено во списанието Science.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Наука

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Read more

Што се крие под мразот на Антарктик?

Read more

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Read more

Дали вирусите во древните египетски мумии може да предизвикаат „чума“ денес?

Read more
 

Гик

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе

Ретро PC емулатор пристигна на App Store

Читај повеќе

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се крие под мразот на Антарктик?

Читај повеќе

Зошто ладниот воздух има поинаков мирис?

Читај повеќе

Што не треба да правите додека се полни телефонот?

Читај повеќе

Илон Маск навести импланти кои ќе им дадат на луѓето „роботски супермоќи“

Читај повеќе