Газпром продолжува да испорачува гас за јужните европски земји преку „Турски поток“

Руската компанија Газпром најави дека ќе продолжи со испорака на гас преку „Турски поток“ откако ќе завршат работите на годишното одржување на овој гасовод.

Иако испораката на гас преку „Турски поток“ беше прекината одредено време, што многумина го протолкуваа како руски контрамерки на санкциите што Западот ги воведе кон Москва, Газпром посочува дека испораката на гас е прекината поради редовно одржување.

„Завршени се планираните работи за одржување на гасоводот Турски поток, кои се планирани да се изведуваат од 21 до 28 јуни. Транспортот на гас продолжи вечерва во 20 часот“, се вели во соопштението.

Русија испорачува гас на Турција преку два гасоводи преку Црното Море. Синиот тек беше пуштен во употреба на почетокот на 2003 година и има проектен капацитет да испорачува 16 милијарди кубни метри гас годишно.

Извозниот гасовод „Турски поток“ се состои од две линии, од кои едната е наменета за снабдување со гас на турските потрошувачи, а другата за снабдување со гас на земјите од јужна и југоисточна Европа.

Вкупниот капацитет на „Турски поток“ е 31,5 милијарди кубни метри, а започна со работа во јануари 2020 година.

Тагови
реклама

Бизнис

Ковачевски: Во Северна Македонија ќе се произведуваат електричните возила e-GO

Read more

Стравот од инфлација стивна, голем скок на Волстрит

Read more

Енергетска криза низ Европа: Темни излози и скратено работно време

Read more

Илон Маск продава акции од Tesla од страв да не мора да го купи Twitter

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Ѓоргиев: Идентитетите во средниот век и сегашните национални идентитети апсолутно не треба да се поврзат

Читај повеќе

Во Обединетото Кралство одобрена првата бивалентна вакцина против коронавирус

Читај повеќе

На Богородица се чека 30 минути, на Табановце до 1 час

Читај повеќе

Германија воведува данок на гас за потрошувачите

Читај повеќе

Пронајдена граната во Вардар кај Велес

Читај повеќе

H&M го сака Скопје: Нов мурал кој истовремено го прочистува воздухот ќе биде откриен во центарот на градот

Читај повеќе

Нема македонски универзитет во првите илјада на Шангајската листа за 2022

Читај повеќе

Нови 889 случаи со COVID-19, 7 починати и 1.228 оздравени

Читај повеќе

Поскапуваат бензините и дизелот

Читај повеќе