Газпром се закани дека ќе ја намали испораката на гас во Европа

Испораките на гас од Германија за Полска преку гасоводот Јамал-Европа значително се зголемија денеска, според операторот на гасоводот Gascade, додека испораките на руски гас за Европа преку Украина беа стабилни.

Резервациите на капацитетите на Јамал за испорака на гас од Германија во Полска покажаа од осум до девет часот наутро по средноевропско време испорака на 5.961.076 киловат часови гас на час, покажуваат податоците на мерното место Малноу на германско-полската граница.

Тоа би значело дека тие се зголемени за 45,4 отсто во однос на раните утрински часови.

Резервациите за капацитет за испорака на руски гас за Словачка преку Украина преку граничниот пункт Велка Капушани покажаа испораки од 41,7 милиони кубни метри, наспроти вчерашните 40,5 милиони кубни метри, покажуваат податоците на украинскиот транспортен систем.

Руски Газпром соопшти дека денеска ќе испорача 42,1 милиони кубни метри гас во Европа преку Украина, слично како и во изминатите неколку дена.

Компанијата во вторникот предупреди дека би можела да ја намали испораката преку Украина бидејќи верува дека задржува дел од гасот наменет за Молдавија.

Газпром повеќе не испраќа гас во Германија преку Северен поток 1 преку Балтичкото Море, бидејќи гасоводот беше сериозно оштетен во експлозија на крајот на јули. Се сомнева дека има саботажа и е покрената истрага, но Норвешка, Шведска, Данска и Германија не ги објавија резултатите.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Бизнис

Доларот зајакна, цената на нафтата стагнира

Read more

На Волстрит индексите речиси непроменети

Read more

Пад на Волстрит - се чекаат бројките од Црн петок и Сајбер понеделник

Read more

Нов притисок за цените на нафтата

Read more
 

Вести

Најголемиот климатски самит во историјата почна со една голема промена

Читај повеќе
  • play_arrow

Автомобил удри во мечка кај Тетово – полесно повредени децата во возилото

Читај повеќе

Владимир Путин нареди бројот на руски војници да се зголеми за 170.000

Читај повеќе

Северна Кореја: Попречувањето на нашите сателити би било објава на војна

Читај повеќе

Шести ден ни трага ни глас од исчезнатата Вања, се пребаруваат и подруми и речни корита

Читај повеќе

Паника во Брисел поради Орбан: Ја држи ЕУ како заложник

Читај повеќе

Доларот зајакна, цената на нафтата стагнира

Читај повеќе

Скопјанка овозможила возрасни да имаат секс со малолетнички и да ги снимаат

Читај повеќе

Скопје повторно на врвот на листите на загаденост на воздухот

Читај повеќе