КУП БЛАГОЈА ГЕОРГИЕВСКИ БУШТУР 2020/21

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Спортскиот директор на Кошаркарската федерација на Северна Македонија, Тодор Гечевски, ја отвори денешната прес-конференција за завршницата од Купот во машка конкуренција со посвета. Посвета кон оној чие име од ова издание ќе го носи националниот Куп „Благоја Георгиевски Буштур“.

„Периодот што измина беше еден тежок за кошарката во Македонија. Изгубивме доста видни личности кои придонесоа за развој на кошарката и она што сме ние денеска, и кошаркари и кошаркарски работници. Од сите имиња кои ги изгубивме, едно име се издвојува, тоа е името на големиот кошаркар, тренер, спортски работник и на крајот еден голем човек – Благоја Георгиевски Буштур“, потенцира Гечевски.

„Ние како раководство на федерацијата едногласно одлучивме дека неговото име треба да биде запишано во историјата, но и во иднината на македонската кошарка, па затоа се договоривме дека во иднина Купот на Македонија ќе го носи неговото име. Наша чест и обврска е да се запамети неговото име, да остане во сеќавањата на сите, да остане како пример на сегашните работници и да остане на едни идни генерации кои следејќи го неговиот пример ќе направат сѐ за македонската кошарка да биде сѐ поголема и поквалитетна, додаде тој.

„Се надевам дека сите присутни овде се надеваат на добра игра, на победи и на крајот на краиштата ние како Федерација се надеваме на добра кошарка и дека најдобриот ќе го однесе пехарот дома. На сите присутни им посакувам среќа и ферплеј, сѐ да заврши како што треба“, заврши спортскиот директор на КФСМ.

Распоред на натпреварите:

14 мај четвртфинале:
12:00 часот:
Пелистер - ФМП Академија (1)
14:30 часот:
Работнички - ТФТ (2)
17:00 часот:
Еуро Никел - Гостивар (3)
19:30 часот:
МЗТ Скопје - Куманово (4)

Полуфиналните натпревари ќе се играат на 15-ти од 17:00 Победник 1 - Победник 4 и од 19:30 часот Победник 2 - Победник 3, а големото финале е закажано за в недела од 17:30 часот.

Директен пренос од сите четвртфинални и полуфинални натпревари ќе оди на МРТ3, додека големото финале ќе се прикажува на МРТ1.

Сите натпревари ќе се играат во салата на СРЦ „Кале“ во Скопје без присуство на публика.

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Read more

Кошарка

НБА: Атланта во „источното“ финале, Феникс поведе на Западот

Read more

Адетокумбо со дабл-дабл најзаслужен за елиминацијата на Бруклин

Read more

НБА: ЛА Клиперс првпат во клупската историја во конференциско финале

Read more

Адетокумбо за мајсторката со Бруклин: Ние сме создадени за овој момент

Read more
 

Спорт

Двајца англиски репрезентативци во изолација - ја пропуштаат Чешка, а можеби и осминафиналето

Читај повеќе

Како Новак Ѓоковиќ се подготвува за Вимблдон?

Читај повеќе

Рамос доби понуди од ПСЖ, Јунајтед и Сити

Читај повеќе

Хицлшпергер до ЕУРО: Помислете на оние кои се дискриминирани поради сексуалноста

Читај повеќе

УЕФА ги одби Германците: Алијанц Арена нема да блесне во боите на виножитото

Читај повеќе

Пандев: Планот ми е да одморам, немам некоја желба да бидам тренер

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Читај повеќе
  • play_arrow

Момент за историја: Шпалир од соиграчите, овации од трибините за Пандев

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси го повтори рекордот на Маскерано за Аргентина

Читај повеќе