Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Современите видеоигри поврзани со автомобил имаат ултра реалистична графика, но сепак е тешко да се повтори чувството на возење вистински автомобил додека гејмерот седи во својот дом.

Сепак, еден гејмер од Полска најде начин донекаде да го реши проблемот, со тоа што направи симулатор користејќи ја внатрешноста на вистински автомобил.

Адријано поседува и вози Alfa Romeo 147, но е обожавател на моделот Brera. Затоа тој ја искористи внатрешноста на Brera за да направи симулатор за игри во својот дом. Проектот го почна со волан Logitech G29 и додаде различни делови на автомобилот за конечно да ја реализира својата визија.

Резултатот е одличен симулатор, кој изгледа навистина импресивно. Кокпитот е преземен од Alfa Romeo 159/Brera вклучувајќи голем дел од контролната табла со инструмент таблата, отворите за воздух и целата централна конзола. Бирачите, звучниот систем и контролите се осветлени, а портокаловото осветлување на алуминиумските педали одговара сосема.

Адријано купи и седиште што го постави на фабричките шини, а од моделот Giulia на Alfa набави мултифункционален волан и направи одредени модификации за да одговара на новата улога.

Воланот, педалите и менувачот се целосно функционални. Целото поставување е компатибилно со компјутерот, но и со конзолата на PlayStation. Следната цел на Адријан е да овозможи бројчаниците да ги следат оние во играта, но оваа функција ќе биде можна само за игрите на PC.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Гејминг

Call of Duty: Warzone Mobile пристигнува на 21 март

Read more

​Tekken 8 им дише во врат на Street Fighter и Mortal Kombat

Read more

Новата генерација на Xbox ќе го претставува најголемиот технички скок досега

Read more

Sony ја менува тактиката за PlayStation 5

Read more
 

Гик

Северна Кореја сè уште го контролира својот прв сателит кој има неочекувана способност

Читај повеќе
  • play_arrow

Call of Duty: Warzone Mobile пристигнува на 21 март

Читај повеќе

Оптички диск од наредната генерација може да собере 14.000 4К филмови

Читај повеќе
  • filter

Стигнаа првите фотографии од американското летало на Месечината

Читај повеќе

Honor Flip доаѓа оваа година, во развој е и Ring

Читај повеќе
  • filter

Необичен неземски метал пронајден во древно складиште на злато

Читај повеќе
  • play_arrow

Илон Маск се пофали со видео во кое роботот Optimus оди сам

Читај повеќе

​Tekken 8 им дише во врат на Street Fighter и Mortal Kombat

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Роботски кучиња и летечки автомобили на саемот Mobile World во Барселона

Читај повеќе