Гејмерите повеќе го сакаат Windows 10 од Windows 11

Актуелниот оперативен систем на Microsoft го загуби уделот на пазарот во текот на изминатиот месец на платформата Steam.

Windows 11 е најновиот и најдобар оперативен систем на Microsoft, и бидејќи е достигната широка распространетост на платформата, има смисла што сè повеќе корисници ја испробуваат.

Сепак, според податоците објавени од платформата за игри на Valve, Steam, некои од корисниците кои го пробале Windows 11, всушност потоа се префрлиле на Windows 10. Најновиот оперативен систем на Microsoft изгуби удел на пазарот во текот на изминатиот месец.

Windows и понатаму е водечка гејминг PC платформа, со пазарен удел од 97,03 отсто, што претставува зголемување од 0,66 отсто во споредба со претходниот месец.

Windows 10 64-bit беше најголемото изненадување во текот на јуни, забележувајќи рекорден раст од 1,91 отсто (држејќи 73,17% од пазарот). Windows 11 имаше пад од 0,11 отсто и сега држи 21,12 отсто од пазарот.

Кога станува збор за другите оперативни системи, macOS е втор најпопуларен избор, но со вкупен удел од само 1,74 проценти. Linux забележа раст во јуни и сега има удел од 1,23 отсто од уредите со инсталиран Steam.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Софтвер

Рекламна измама  - откриени лажни апликации во продавниците на Google и Apple

Read more

Apple ги тргна сите апликации од руската VK

Read more

Навидум безопасни апликации кои го кријат тројанецот „претплатник“

Read more

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе