Гејмерска сензација: Заработува повеќе од 6 милиони долари дневно

Сите бројки поврзани со видеоиграта на кинески miHoYo ја изненадуваат гејмерската сцена.

Ако сакате да го споредите бројот на играчи или заработката на оваа игра, и во двата случаи ќе добиете астрономски бројки и стремеж кон постојан раст.

Според најновите статистички податоци на веб-страницата Sensor Tower, Genshin Impact  за два месеци заработила околу 393 милиони долари. Оваа open-world RPG игра заработи 60 милиони само во првата недела.

URL

Мобилната верзија на видеоиграта го зазеде второто место според заработката, веднаш зад Honor of Kings на Tencent, и веднаш над една друга видеоигра на Tencent, PUBG Mobile. Се смета дека Genshin заработува повеќе од 6 милиони долари на ден.

Интересно е што најголемиот дел од заработката доаѓа од играчи надвор од кинескиот пазар. Гејмерите од Јапонија и САД засега трошат најмногу пари. Genshin е на петтото место според заработката во овие земји, но и на јужнокорејскиот пазар. Корисниците на Apple App Store придонесуваат со 226 милиони долари, а на Google Play заработи 167 милиони долари.

URL

Genshin забави со заработувачката во вториот месец, но популацијата најверојатно малку се засити од содржината. Она што ќе биде интересно е како во иднина miHoYo ќе го задржи интересот на повеќе од еден милион играчи.

Тагови
реклама

Запознајте го Гонсало Салгадо, телохранителот на Кристијано Роналдо

Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Read more

Погледнете како руска олимписка шампионка го одбележа Водици

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Гејминг

Топ 10 нови игри за 2021 година

Read more

Џинови во гејминг светот: Кои видеоигри зафаќаат најмногу меморија?

Read more

Witcher 3 изгледа подобро од кога било

Read more

Топ 7 нови игри за јануари 2021

Read more
 

Гик

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Сè што треба да знаете за новиот Samsung Galaxy S21

Читај повеќе
  • play_arrow

Virgin Orbit успешно лансираше сателити на НАСА

Читај повеќе

Apple развива флип-екран за iPhone

Читај повеќе
  • play_arrow

Blue Origin успешно тестираше капсула за патување во вселената

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе