Гејтс најави нова книга наречена „Како да ја спречиме следната пандемија“

Милијардерот Бил Гејтс е автор на нова книга наречена „Како да ја спречиме следната пандемија“ („How to Prevent the Next Pandemic“), која треба да биде објавена во мај годинава.

Во најавата за книгата тој порача дека пандемијата на коронавирусот може да биде последна, без оглед на тоа колку делува невозможно според сегашните околности.

Напомна дека коронавирусот даде јасно до знаење дека приоритет мора да биде елиминирањето на закани кои можат да предизвикаат следна пандемија.

Гејтс вели дека ја следи пандемијата уште од самиот почеток и работејќи со експерти, научил многу за неа. Укажа дека со книгата сака да го сподели тоа што го слушнал од експертите со кои соработувал, со цел да придонесе за превенирање нови пандемии.

„Во книгата се осврнав на специфични мерки кои може да ги преземеме не само за да запреме пандемија туку и да овозможиме подобра здравствена заштита на луѓето низ светот“, вели Гејтс.

Книгата содржи и разговори со Ентони Фаучи и Тедрос Адханом Гебрејесус. Наведе дека има напишано и за теориите на заговор.

Заклучокот на Гејтс е дека со вистински избори и инвестиции пандемијата на коронавирусот може да се направи да биде последната пандемија.

Remote video URL
Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Книги

Кое е најдоброто време за читање?

Read more

Годинашниот саем на книги во Скопје без ковид мерки, присутни над 60 издавачки куќи

Read more

Ана Јовковска ја промовира новата книга „Емотивен талог“

Read more

Катерина Гогова ќе ја промовира третата стихозбирка „Сонцестој“

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои најмногу сакаат да шефуваат

Читај повеќе

Instagram убавица: Никол Торн

Читај повеќе

Како да се ослободите од непријатните мириси во бањата?

Читај повеќе

Едноставен трик како лубеницата да ја направите уште посочна

Читај повеќе

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Крцкаво пилешко во јогурт

Читај повеќе

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Читај повеќе

Што не е добро да јадете и пиете пред пливање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе