Гејтс се вакцинираше, но и понатаму носи маска – сака да биде пример

Бил Гејтс ја прими и втората доза на вакцината против COVID-19 пред 7 дена, но сè уште носи маска и ги почитува мерките за заштита против коронавирусот.

„Сакам да бидам добар пример. Дури и доколку сте вакцинирани, сè уште може да го пренесете вирусот“, рече тој.

Додаде дека иако вакцините на Moderna и Pfizer спречуваат тешки компликации и смрт од COVID, во оваа фаза не е јасно дали го спречуваат и преносот на вирусот.

„Нема да престанам да носам маска и да бидам внимателен, особено околу старите луѓе кои не се вакцинирани“, потенцираше Гејтс.

„Дури во пролет или лето ќе може да се опуштиме“, вели Гејтс и додаде дека планира да носи маска и во текот на есента додека да се спречи ширењето на вирусот во целост, пренесува порталот Make it.

Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Чек дис аут

Како ќе изгледаа денес да беа живи: Елвис, Мерилин, Ленон, Дијана...

Read more

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Read more

Швајцарците ќе закопаат 2.000 пара гаќи во име на науката

Read more

Ако Земјата се судри со Марс, која планета ќе преживее?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

5 трикови за правилно вежбање стомачни

Читај повеќе

Направи сам: Природни маски за нега на лице

Читај повеќе
  • filter

Како ќе изгледаа денес да беа живи: Елвис, Мерилин, Ленон, Дијана...

Читај повеќе

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Читај повеќе

Три работи во домот коишто треба почесто да ги чистите

Читај повеќе

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе