Генерал Багери: Страшна одмазда ги чека оние кои стојат зад убиството на иранскиот научник

Началникот на Генералштабот на иранската армија, Мохамад Багери, предупреди дека „страшна одмазда“ ги чека луѓето кои стојат зад убиството на високиот ирански научник Мохсен Фахризадех.

„Одговорните терористички групи и извршителите на овој кукавички чин треба да знаат дека ги чека страшна одмазда“, напиша Багери во пораката на Twitter, пренесена од иранската агенција ایرنا (IRNA).

Смртта на иранскиот научник Багери ја нарече „горчлив и тежок удар“ и додаде  дека Иранците нема да мируваат сѐ додека не ги пронајдат и казнат луѓето вмешани во неговото убиство.

Министерството за одбрана вчера потврди дека во текот на денот бил убиен шефот на Одделот за истражување и иновации во нивното министерство, Мохсен Фахризадех.

Тој бил сериозно ранет кога во неговото возило пукале неколкумина напаѓачи, а на нападот возвратил безбедносниот тим кој го штител научникот, соопшти Министерството за одбрана, наведувајќи дека лекарите не успеале да го реанимираат тешко поврдениот научник.

Тагови
реклама

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Read more

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Read more

Свет

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Read more

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Read more

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Read more

ЕК: Земјите-членки на ЕУ да го следат геномот на коронавирусот

Read more
 

Вести

Затворен угостителски објект во Боговиње поради непочитување на ковид мерките

Читај повеќе

Во Скопје 203 санкционирани возачи, 19 за брзо возење

Читај повеќе

Во ковид центрите во болниците низ земјава се лекуваат 359 пациенти

Читај повеќе

Вучиќ: Вакцините за Северна Македонија се пријателски и братски потег

Читај повеќе
  • play_arrow

Меланија Трамп со проштална порака се обрати до нацијата

Читај повеќе

Православните верници го слават празникот Богојавление-Водици

Читај повеќе

Сончево и ветровито, утринските температури под нула

Читај повеќе

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Читај повеќе

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Читај повеќе