ЛЕТНИ ОЛИМПИСКИ ИГРИ ТОКИО 2020

Георгиевски со сребрен медал, златото на градите на Русинот Ларин

Дејан Георгиевски ѝ донесе на Македонија сребро откако во финалето со 15:9 загуби од одличниот руски теквондист Владислав Ларин.

По првата рудна Русинот замина со водство од 2:0 со еден удар и еден казнен поен за нашиот олимпиец.

Во втората рунда Георгиевски веднаш се врати во игра со удар со нога, но потоа и Русинот продолжи да удира. Во финалната рунда се замина со водство на Ларин од 9:7.

Удар во главата на македонскиот теквондист ја реши третата рунда, кога Ларин направи недостижна разлика, а потоа истата ја зголеми не дозволувајќи му на Георгиевски да се приближи до златото.

URL

Иако Македонецот ја загуби последната борба, ова е сепак огромен успех за македонскиот спорт, бидејќи е прво сребро по независноста на Македонија. Георгиевски не дојде до златото, но дома со враќа со сребро кое тежи колку и златото.

URL

Дејан ве впиша на листата на македонски олимпијци кои освојувале медали. Неговиот медал е тринаесетти, но само втор после независноста бидејќи останатите 11 се освоени во рамки на Југославија.

На патот до финалето Георгиевски почна со победа над светскиот шампион Рафаел Алба од Куба (11:8), потоа во четвртфиналето го совлада Сејду Гбане од Брегот на Слоновата Коска (9:4), за потоа преку Ин Кјо-дон од Јужна Кореја (12:6) да стигне до големото финале.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Останати спортови

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Read more

Авганистанските одбојкарки се кријат од талибанците, една беше убиена минатиот месец

Read more

Италијански боксер величеше нацизам во рингот

Read more

Боксерот Пакјао ќе се кандидира за претседател на Филипини

Read more
 

Спорт

Јубилејна стота победа во Формула 1 за Луис Хамилтон

Читај повеќе

Фернандеш со порака до навивачите на Јунајтед по поразот од Астон Вила

Читај повеќе

Радуловиќ: Далеку сме од идеалната форма, претстојната сезона ќе нема изразит фаворит

Читај повеќе
  • play_arrow

Усик го победи Џошуа и стана светски шампион во тешка категорија

Читај повеќе

Норис ја освои пол-позицијата за ГН на Русија

Читај повеќе

Младиот фудбалер на Ливерпул вчудовиден од изгледот во играта FIFA 22

Читај повеќе

Радукану го отпушти тренерот кој ја доведе до победа на УС Опен

Читај повеќе

Гуардиола: Немаме таква моќ во нападот како Јунајтед, Челзи и Тотенхем

Читај повеќе

Со благослов на ФИФА Ракип ќе го облече дресот со сонцето

Читај повеќе