Георгиевски: Во Токио одиме по златото

По освоената А норма, за Олимпискиот турнир во Токио, најдобриот македонски теквондист, Дејан Георгиевски, денес одржа прес-конференција на која ја истакна амбицијата за освојување на златен медал на претстојниот најголем спортски планетарен настан.

– Благодарност до моите тренери Борче и Дарко Костовски. Без нив овој резултат немаше да се случи. Исто така благодарност до мојот клуб Бутел, моите клупски другари, моето семејство, но најмногу на Бог. Ова се денови кога македонската јавност дозна за историскиот успех. Ми следува малку одмор, а потоа се исклучуваме од реалноста и одиме на моментот „Македонија има олимписки златен медал“, изјави Георгиевски.

За оваа цел најдобриот македонски теквондист ќе ја има целосната поддршка од Македонскиот олимиски комитет.

– Ние како Олимписки комитет препознавме кај нив квалитет и од првиот момент максимално тимски функционираме и никој од нас не се штеди да ги овозможиме најдобрите услови за еден врвен резултат, нагласи Даниел Димевски, претседател на МОК.

Remote video URL

Покрај Георгиевски, кој во Токио ќе настапи на 27 јули, од македонските спортисти со обезбедена олимписка норма е и борачот Могамедгаџи Нуров.

реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Останати спортови

Охриѓанец истрча од Попова Шапка до Титов Врв и назад за два часа и 19 минути

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Мајк Тајсон ќе се врати во рингот во септември

Read more

Се самоуби еден од организаторите на Олимпијадата

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Погледнете ја мајсторијата на Меси од слободен

Читај повеќе

Енрике им се извини на навивачите за ремито со Шведска

Читај повеќе

ФФМ побара од УЕФА најстрога казна за Арнаутовиќ

Читај повеќе

Арнаутовиќ се извини на македонски и албански јазик: „Не сум расист“

Читај повеќе

Виландер: Новак делува застрашувачки

Читај повеќе

Чешка ја порази Шкотска во Глазгов, спектакуларен гол на Шик

Читај повеќе

Кардиолози тврдат дека најверојатно е крај со кариерата на Ериксен

Читај повеќе

„Росонерите“ сакаат капитенската лента да ја добие херојот Кјер

Читај повеќе

Случајот Ериксен ја покажа мрачната страна на фудбалот и медиумите

Читај повеќе