ФИФА Светско првенство Катар 2022

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Шок и неверување провејува во извештаите на германските медиуми по елиминацијата на националниот тим од Светското првенство во Катар, а дел од вината му ја придаваат на селекторот Ханси Флик.

По многу мака, Германците ја совладаа Костарика со 4:2, но Јапонците (не)очекувано ја победија Шпанија, па овие две селекции се пласираа понатаму.

Германските медиуми не обрнаа внимание на резултатите на другите селекции, туку пишуваа за срамот на нивната репрезентација во Катар.

Германија го заврши настапот на Мундијалот како третопласирана во групата Е зад Јапонија и Шпанија, и покрај вчерашната победа над Костарика (4-2). 

„Каква срамота! Елиминирани сме“, објави на насловната страница најтиражниот германски весник „Билд“, потсетувајќи дека Германија втор Мундијал по ред не ја мина групната фаза. 

„Срамно загубивме од Јапонија, одигравме нерешено против Шпанија и потоа ја победивме Костарика“, пренесе „Билд“. 

„Готово е, готово. Германија испадна од СП“, пренесе „Спорт1“, додека „Кикер“ наведе дека елиминацијата ги шокирала избраниците на Флик. 

„Дојче веле“ истакна дека ова било горко СП за Германија. 

„Победата на Германија над Костарика остана бесмислена“, наведе „Дојче веле“. 

Според други, главен виновник за елиминацијата на Германија е селекторот Флик. 

„Совршена бламажа – германската репрезентација се враќа дома. По втор пат од 2014 година Германците испаднаа во групната фаза на СП“, пренесоа германските медиуми. 

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Фудбал

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Read more

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Read more

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Read more
 

Спорт

Што се случи со Месут Озил?

Читај повеќе

Дали пропадна сонот на Ибра да ја освои ЛШ?

Читај повеќе

Валкана НБА тепачка

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов трипл-дабл за Јокиќ, солидна ноќ за Дончиќ кој се повреди

Читај повеќе

Кирјос призна дека ја нападнал поранешната девојка

Читај повеќе

L'Equipe: Мбапе го пропушта натпреварот на сезоната

Читај повеќе

Јуве може да остане без уште 20 бода и да испадне од лигата

Читај повеќе
  • play_arrow

По 34 години, се враќаат местата за стоење на Вембли

Читај повеќе
  • play_arrow

ФИФА сѐ повеќе го американизира фудбалот

Читај повеќе