Германија има потреба од 400.000 странски работници годишно, па ја покачи дневницата

Б.С.Б.
/ 21.01.2022 / 13:27

Новата германска коалициска влада сака секоја година од странство да привлече 400.000 квалификувани работници за да го реши проблемот со демографската нерамнотежа и недостигот на работници во клучните сектори.

„Недостигот од стручна работна сила стана толку сериозен што драматично ја забавува нашата економија“, вели Кристијан Дуер од Слободните демократи.

За да ја направат Германија попривлечна за странската работна сила, коалициските партнери договорија систем на бодување за експерти надвор од ЕУ, но и ја зголемија минималната дневница на 12 евра.

Германскиот економски институт процени дека работната сила годинава ќе се намали за повеќе од 300.000 луѓе бидејќи повеќе постари луѓе одат во пензија отколку што влегуваат млади на пазарот за труд.

Тој јаз до 2029 година би можел да се зголеми на повеќе од 650.000, а во 2020 година акумулираниот недостиг на работно способни луѓе би можел да достигне бројка од 5 милиони.

реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Свет

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Водителките во Авганистан сепак ги покрија лицата

Read more

Историски момент: Прв лет со женски екипаж во Саудиска Арабија

Read more

Русија забрани влез за 963 Американци, меѓу кои и Бајден

Read more
 

Вести

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Читај повеќе

Водителките во Авганистан сепак ги покрија лицата

Читај повеќе

Бектеши: Со законските измени во туристичките места ќе може да се работи и во недела

Читај повеќе

Уапсени 12 лица и најдена дрога при контрола на угостителски објекти во Скопје

Читај повеќе

Волстрит паѓа седма недела по ред, инвеститорите стравуваат од рецесија

Читај повеќе

Историски момент: Прв лет со женски екипаж во Саудиска Арабија

Читај повеќе

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Читај повеќе

Десет повредени во пожарот во хотелот „Буши“

Читај повеќе

Шестгодишно дете се удави во реката Пена во Тетово

Читај повеќе