Германија на чекор до воведување ограничувања на брзината на автопат

Денеска нема општо ограничување на брзината на многу делови од автопатиштата во Германија, но се чини дека тоа наскоро би можело да се промени.

 

Германија се соочува со голема неизвесност. Војната во Украина ги наруши енергетските планови на големата европска економија која главно живееше од руската енергија. Сега се бара излезна стратегија, а едно од решенијата е да се заштеди нафта.

Со години се дебатира за воведување ограничувања на брзината на делови од автопатот каде што е неограничена. Некогаш најважниот мотив беше безбедноста во сообраќајот, а сега енергетската криза дојде до израз.

На конференција во Вилхелмсхафен, министрите за животна средина на германските сојузни покраини гласаа за општо ограничување на брзината на автопатите. Ваков консензус никогаш не е забележан и најверојатно е вовед во одлука на највисоко ниво. Во решението, сепак, не е прецизирано колкава ќе биде ограничувањето на брзината.

Познато е дека колку е поголема брзината, толку е поголем отпорот на воздухот, што е клучен фактор за потрошувачката на гориво на автомобилот.

Отпорот на воздухот не се зголемува линеарно со зголемување на брзината, туку се зголемува директно. Така, дури и да одите малку побрзо, отпорот на воздухот значително ќе се зголеми, а со тоа и потрошувачката.

При брзини над 140 km/h, автомобилот троши натпросечно количество гориво. На пример, Германскиот автомобилски клуб (ADAC) пресмета дека автомобилите од средната класа трошат до две третини повеќе гориво со 160 km/h отколку кога се патува со 100 km/h.

Денеска во Германија нема ограничување на брзината на многу делови од автопатот, но се чини дека тоа наскоро би можело да се промени.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Read more

Авто новости

Совети за безбедно патување во лето

Read more

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Read more

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Read more

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Read more
 

Автомобили

Совети за безбедно патување во лето

Читај повеќе
  • play_arrow

Не се полни со месеци, а чини 250.000 евра: Прв поглед на соларниот Lightyear 0

Читај повеќе

Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Читај повеќе
  • play_arrow

Ferrari 410 Sport Spider кој го возеа Фанџо и Шелби оди на аукција

Читај повеќе

Го оставивте автомобилот на сонце?

Читај повеќе

Daimler прави камиони на водороден погон со домет од 1000 километри

Читај повеќе

Постигнат договор: Новите автомобили во ЕУ од 2035 година мора да бидат без штетни емисии

Читај повеќе

Red Bull RB17 ќе биде хибриден хиперавтомобил со 1.100 КС

Читај повеќе

Зошто се фрла сол на патиштата и во лето?

Читај повеќе