Германија повторно е во два дела: Изборната мапа покажа длабоки поделби

Резултатите од изборите за Европскиот парламент во Германија јасно покажаа дека земјата е политички поделена на два дела. И тоа речиси точно на границата на поранешна ГДР и стара Сојузна Република Германија.

Хендрик Вист (ЦДУ), премиерот на Северна Рајна-Вестфалија, најнаселената покраина во поранешна Западна Германија, сега води кампања за посилна размена меѓу истокот и западот на земјата - и се залага за верзија 2.0 на Договорот за обединување.

Тој верува дека многу луѓе од Северна Рајна-Вестфалија никогаш не биле во германските земји на исток.

„Некои луѓе ја познаваат Мајорка подобро од Саксонија или Тирингија. Дотолку повеќе вреди да се обидеме да ги вратиме луѓето заедно“, изјави тој за Die Welt.

Вист, исто така, се залага за обновување на таканаречената „тркалезна маса“, која се покажа успешна во времето на германското обединување во октомври 1990 година.

Гледајќи го актуелното општество на Исток и Запад, премиерот на Северна Рајна-Вестфалија би сакал да се врати овој „отворен пристап кон дијалогот“.

„Ајде да седнеме на маса наместо да си викаме оддалеку, затоа што е важно да се поврзете со луѓе чии ставови не ги делите“, посочи тој.

Граници како во студената војна

Како што покажува мапата на резултатите од европските избори, во изборните единици во старите сојузни држави, најголем дел од изборните победи остварија ЦДУ и ЦСУ - ова е со црно прикажано на сликата. Неколку големи градови (Хамбург, Кил, Минстер, Хајделберг, Фрајбург) се обоени со зелена боја, а црвената боја ги претставува последните бастиони на социјалдемократијата на СПД (Бремен, Бремерхавен, Херне).

Спротивно на тоа, АфД доминира во „новите“ сојузни покраини кои некогаш биле делови од ГДР. Единствените исклучоци се федералниот главен град Берлин и соседниот Потсдам (зелен) или Потсдам-Мителмарк и градовите Јена, Вајмар и Ерфурт (ЦДУ).

За ЦДУ гласаше и округот Ајхсфелд во Тирингија, инаку „границата“ меѓу западот и истокот всушност точно би одговарала на поранешната граница меѓу Сојузна Република Германија (Западна) и тогашната Германска Демократска Република (Источна).

Во Саксонија, АфД освои најмногу гласови на европските избори во неделата.

Весникот Bild го нарече неверојатно што досега само руралните области (особено Источна Саксонија и Рудните Планини) се сметаа за класично упориште на АфД, а партијата не само што успеа да ги одбрани тие позиции, туку беше прва во сите саксонски области. За прв пат доминираше и во големите градови Дрезден, Лајпциг и Кемниц.

Емоционалното единство се распаѓа

По силниот резултат на АфД на европските избори во Источна Германија, премиерот на Тирингија, Бодо Рамелов, предупреди на продлабочување на јазот меѓу источните и западните Германци 33 години по повторното обединување.

На социјалните мрежи сега по европските избори читам реченици од типот: „Каде е благодарноста на Источногерманците? Тоа се прашања кои сега не ни требаат“, рече Рамелов, пренесува Die Welt.

Тој додава дека Истокот нема за што да се извинува.

„Напротив, треба да се гледа како можност. Наместо тоа, емоционалното единство сѐ повеќе се распаѓа. Фактот дека се очекува благодарност од Источните Германци дополнително го потхранува овој јаз“, додаде Рамелов.

Тагови
реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Свет

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Read more

5 клучни точки од првиот говор на Трамп по обидот за атентат

Read more

И по Урсула-Урсула

Read more

Јужна Кореја го призна правото на здравствено осигурување на истополовите парови

Read more
 

Вести

Струшките вечери на поезијата ќе се одржат од 22 до 26 август со мотото „Допир на убавината“

Читај повеќе

Орбан: Фицо и Трамп ги нападнаа затоа што се противат на војната

Читај повеќе

Побарувачката за струја е зголемена поради топлотните бранови

Читај повеќе

„Визер“ предупредува: Патниците денеска да пристигнуваат на аеродромот најмалку 3 часа пред нивниот лет

Читај повеќе

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Македонка загина во сообраќајна несреќа кај Лесковац

Читај повеќе

Сончево и многу топло, од утре опаѓање на температурите

Читај повеќе

Рекорден број повици на 112 од постоењето на бројот за итни случаи

Читај повеќе

Пад на акциите од технолошкиот сектор на Волстрит

Читај повеќе