Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Германскиот производител на автомобили BMW склучи стратешко партнерство со кинескиот технолошки гигант Alibaba.

Партнерството предвидува соработка во секторите брендирање, маркетинг, услуги и информатичка технологија.

Целта на партнерството е да се спроведе стратегија за дигитализација во целиот деловен процес на BMW, која треба да ги опфати и дистрибутерите, стои меморандумот за соработка што му претходи на официјалниот договор.

URL

BMW на тој начин ќе стане првиот производител на автомобили што го користи деловниот оперативен систем на Alibaba (ABOS), а двете компании заеднички ќе ја лансираат првата iнтернет компанија за продажба и услуги, пренесува SEEbiz.

URL

Во иднина, клиентите ќе можат да купуваат возила BMW и MINI преку интернет и да резервираат тест возење, како и сервис и одржување, а со поддршка на системот ABOS, германскиот автомобилски гигант и неговите овластени дистрибутери ќе ја забрзаат дигиталната трансформација на мрежата во Кина.

URL
реклама

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Нереди во Штип: Среде град се пресметаа навивачите на Брегалница и Тиквеш

Read more

Мицкоски: Имам информација дека викендов се распарчува Македонија во Софија

Read more

Авто новости

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Read more

Audi го претстави моделот SQ5 Sportback TDI за европскиот пазар

Read more

Ново правило за сопствениците на возила со странски таблички

Read more

Bugatti има нов „ѕвер“ - Chiron Sport Les Légendes du Ciel

Read more

Автомобили

Volkswagen го презема европскиот пазар за електромобили

Читај повеќе
  • filter

Audi го претстави моделот SQ5 Sportback TDI за европскиот пазар

Читај повеќе

Ново правило за сопствениците на возила со странски таблички

Читај повеќе
  • filter

Bugatti има нов „ѕвер“ - Chiron Sport Les Légendes du Ciel

Читај повеќе
  • play_arrow

Приказната за еден футуристички автомобил: Како Ferrari Modulo го освои светот?

Читај повеќе

Hyundai го најави Bayon, новиот мал кросовер

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi TTS Competition Plus

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla Model X хакиран и украден за минута

Читај повеќе

Познато кога ќе дебитираат Porsche Macan Electric и Audi Q5 E-Tron

Читај повеќе