Гигантот Harley-Davidson се повлекува од најголемиот пазар во светот

Harley-Davidson се повлекува од Индија, најголемиот пазар за мотоцикли во светот.

Легендарниот американски мото-бренд прекина многу производствени погони и ги намалува продажните операции. Одлуката на Harley следи неколку недели откако Toyota соопшти дека нема да се шири повеќе во Индија поради високите даноци во земјата.

Повлекувањето на гигантите е силен удар за индискиот премиер Нарендра Моди кој се мачи да привлече или задржи странски производители во земјата.

Заминувањето на Harley значи трошок од 75 милиони долари за реструктурирање и затворање на фабриката во Бавал, северна Индија. Оваа фабрика беше отворена во 2011 година, но Harley-Davidson се соочи со сериозна конкуренција од локалниот бренд Hero, како и од јапонска Honda.

Во Индија се продаваат околу 17 милиони мотоцикли и скутери годишно.

Иако е поевтина од многу други земји во развој, Индија се покажа како тежок пазар за пробивање на странски автопроизводители. General Motors се повлече од земјата во 2017 година, а Ford лани се согласи да префрли голем дел од својата работа таму во заеднички потфат со индискиот мото-гигант Mahindra & Mahindra.

И американскиот претседател Доналд Трамп се има пожалено за високите даноци во Индија, особено оданочувањата за мотоциклите Harley-Davidson.

Увозните тарифи во Индија беа намалени за 50%, но брендот сепак маки мачеше на конкурентниот пазар. Harley исто така се соочува и со генерални проблеми и за периодот април-јуни годинава ја забележа првата квартална загуба по повеќе од една деценија.

Тагови
реклама
„Мислителот” на Роден ќе мине една година во арапскиот Лувр

„Мислителот” на Роден ќе мине една година во арапскиот Лувр

Read more
Италијански фудбалер позитивен на корона вирусот

Италијански фудбалер позитивен на корона вирусот

Read more

Операторите најавија времен прекин на телевизиските програми

Read more

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Read more

Мотори

Ова е новиот Aprilia Tuono 660

Read more

Што сѐ може новиот Ducati Multistrada V4?

Read more

Електричниот скутер на Seat чини колку пола Ibiza

Read more

И Harley има нов електричен велосипед

Read more
 

Автомобили

  • filter

Land Rover го претстави моделот Defender Trophy Edition

Читај повеќе
  • play_arrow

Audi RS6 vs BMW M550i – кој е побрз?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот „ѕвер“ BMW X7

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen го претстави малиот кросовер Taigo

Читај повеќе

Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Читај повеќе
  • play_arrow

Lamborghini што остава без здив

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот McLaren 765LT Spider

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше новата Lada Niva Bronto во Русија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Читај повеќе