Хардвер

play_arrow

Oppo демонстрираше брзо полнење на батерија од 240W

Можностите за брзо полнење на уреди значително се зголемуваат од година во година, а сега Oppo претстави нови достигнувања на ова поле.
Read more
play_arrow
filter

Новите лаптопи на Intel ќе бидат ѕверови: 9+ часа батерија, 12. генерација Core процесор, 5G и fullHD камера

Intel Evo е спецификацијата на овој производител на чипови, која гарантира премиум искуство на секој што користи кој било од Evo уредите.
Read more

Како да го продолжите животниот век на батеријата на мобилниот?

По повод Денот на батеријата, кој се слави секој 18 февруари, HMD Global, домот на телефоните на Nokia, издвои пет совети како да се грижите за батеријата на вашиот паметен телефон и со тоа да го продолжите нејзин
Read more

Нови правила на ЕУ за батериите на мобилните телефони

Европскиот парламент донесе регулатива со која на батериите ќе мора да биде напишан векот на траење, а во иднина производителите ќе треба да произведуваат мобилни телефони на кои лесно ќе може да се замени батериј
Read more
play_arrow
filter

Златен „вокмен“ - носталгија од 2.800 евра

Sony ќе претстави два нови модела на Walkman - NW-WM1AM2 и NW-WM1ZM2.
Read more

Најголемата екстерна батерија може да наполни повеќе од 5.000 телефони

Сервисер за електроника од Кина направи огромна надворешна батерија (power bank) со огромен потенцијал.
Read more

Седум трикови како да ви трае подолго батеријата на лаптопот

Ако брзо ви се троши батеријата на лаптопот, можно е ненамерно да правите некои работи погрешно. Но, постојат неколку трикови кои можат да го продолжат траењето на батеријата.
Read more

ЕУ пресече: Ќе се користи единствен полнач за електронски уреди

Земјите членки на ЕУ денеска се договорија за заеднички став за единствен полнач за електронски уреди, врз основа на кој ќе преговараат со Европскиот парламент за конечниот текст на законот.
Read more
filter

4 начини како да го проверите здравјето на вашиот хард диск

За повеќето десктоп корисници, хард дискот е составен дел од компјутерот, место каде што се складирани филмови, серии, музички библиотеки, слики и резервни податоци. Сепак, дали знаете колку е здрав вашиот хард диск?
Read more
play_arrow

Суперкомпјутерот на Facebook ќе биде најбрз во светот

Матичната компанија на Facebook, Meta Platforms Inc, ја заврши првата фаза на развој на нов суперкомпјутер.
Read more

Samsung претстави таблет за контрола на целото домаќинство

Samsung го претстави својот прв SmartThings таблет за домаќинство. Уредот е предвиден за контрола на сите паметни уреди во домот, пренесува The Verge.
Read more

Осум фатални грешки со кои го уништувате мобилниот и лаптопот

Постојат некои вообичаени, ненамерни грешки кои луѓето ги прават при ракувањето со овие уреди, а со тоа и ги оштетуваат по што животниот век на истите се скратува.
Read more
реклама

10 места во светот каде ајкулите најчесто напаѓаат

Read more

Научниците открија кој стои зад мистериозните убиства на ајкули во Јужна Африка

Read more

Хороскопски знаци кои најмалку си одговараат и најчесто се разделуваат

Read more

Што да очекуваме од Сончевата бура која утре ќе ја погоди Земјата?

Read more