Наука

Google мапираше дел од човечкиот мозок до најситни детали

Google учествуваше во создавањето на најдеталната мапа на врски во човечкиот мозок досега.
Read more

Дали научниците се на чекор до предвидување земјотреси?

Сеизмолозите веќе некое време знаат за кратките, суптилни аномалии во подземните електрични полиња што се случуваат пред земјотрес; понекогаш неколку недели порано, но досега не им беше јасно што точно ги предизви
Read more

Зошто нормална клетка станува канцерогена?

Развојот на ракот е сложен, повеќестепен процес, кој вклучува не само една генетска промена, туку обично повеќе.
Read more

Два вида на грип веројатно изумреле поради ковид-рестрикциите

Ефективноста на карантинот, полицискиот час и сите други рестрикции воведени поради COVID-19 сѐ уште се предмед на разни полемики, но затворањето на училиштата и бизнисите, рестрикциите за патување и забраната за групирање веројатно придон
Read more

Каква била првата материја во универзумот?

Со разбивање на честички со брзина на светлина од 99,9999991%, научниците повторно ја создадоа првата материја што се појавила по Големата експлозија (Биг Бенг).
Read more

Луѓето би можеле да живеат 120 години

Ново истражување во кое научниците го продолжија животниот век на лабораториски глувци за 23 проценти со помош на специјални протеини, може да им го отвори патот на луѓето да живеат до 120 години.
Read more

Научниците открија нов вид на „чоколадна жаба“

Тим австралиски научници открија љубопитна „чоколадна жаба“ во ниските делови на дождовната шума на Нова Гвинеја.
Read more
play_arrow

Што е темна материја, а што темна енергија?

Со децении, астрономите и физичарите теоретизираа за тоа како универзумот е исполнет со „егзотичен“ материјал наречен „темна материја“ што го објаснува чудното гравитациско однесување на галаксиите и групите галаксии.
Read more
play_arrow

Дали Теоријата за релативноста на Ајнштајн е погрешна?

Темната материја е можеби најмистериозната материја во универзумот. Малку се знае за неа. Научниците се прилично сигурни дека постои, но не знаат точно што е тоа.
Read more
play_arrow

Што всушност е Супермесечина?

Зошто се појавува, што претставува и зошто е супер? Веројатно овие прашања секој си ги поставува кога доаѓа периодот на Супермесечината.
Read more
play_arrow

НАСА ја најави најспектакуларната крвава супермесечина за 2021

Првото целосно затемнување на Месечината во последните две години ќе се случи денеска: тоа ќе биде крвава супермесечина што ќе може да се види од делови на Азија, Австралија, САД и Јужна Америка, објави НАСА.
Read more

На прагот на револуционерно откритие: Француски лекари вратија вид кај слеп човек

Новите откритија докажуваат дека оптогенетиката е терапија на иднината кога станува збор за враќање на видот.
Read more
реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more