Наука

filter

Најдобрата фотографија од Сатурн досега

НАСА објави нова фотографија од Сатурн која ја снимил телескопот Хабл на почетокот на јули.
Read more

Загрижувачки рекорд: Забележан најтоплиот ден на Арктикот

На норвешкиот архипелаг на Арктикот, Свалбард, вчера беше урнат апсолутниот рекорд со измерената температура од 21,7 степени Целзиусови, соопшти Норвешкиот метеоролошки институт.
Read more
filter

25 јули 1984, Светлана Савицкаја стана првата жена која „прошета“ во вселената

На денешен ден, 25 јули, во 1984 година, советскиот космонаут Светлана Савицкаја стана првата жена која излегла „прошетала“ надвор од леталото во вселената.
Read more
play_arrow

Создадена најголемата 3D мапа на универзумот

Во проектот Sloan Digital Survey учествуваа стотина научници од десетина институции ширум светот, собирајќи над 20 години податоци за универзумот.
Read more
play_arrow

По Емиратите, и Кина за првпат лансираше ровер на Марс

Утринава Кина ја започна првата мисија со ровер на Црвената планета, со цел да ја истражи геологијата на Марс.
Read more
play_arrow

Неповторливо тајмлапс видео од кометата Неовајс над Скопје

Кометата Неовајс, најсветлата комета видлива од северната хемисфера последниве 25 години, влезе во орбитата на Меркур во почетокот на јули.
Read more
play_arrow

Сонцето видено од најмалата оддалеченост досега

Европската вселенска агенција објави нови фотографии од Сонцето, направени на оддалеченост од 77 милиони километри. На нив се гледа површината на Сонцето и мали пламени кои научниците ги нарекоа „логорски огнови, пренесе BBC.
Read more
play_arrow

СЗО: Има докази дека COVID-19 се пренесува преку воздух

Светската здравствена организација призна дека постојат докази за пренесување на COVID-19 преку воздух, откако 239 меѓународни научници посочија на таква можност.
Read more

Научници тврдат дека коронавирусот се пренесува преку воздух, од СЗО бараат промена на препораките

Стотици научници тврдат дека постојат докази дека коронавирусот во помали честички во воздухот може да биде заразен и ја повикаа СЗО да ги промени своите препораки, објави The New York Times.
Read more

Истражување: Можно е мутираниот COVID-19 полесно да се пренесува помеѓу луѓето

Генетската верзија на новиот коронавирус што предизвикува COVID-19 и е распространет низ целиот свет, во лабораторија се покажа поспособна да инфицира човечки клетки од оригиналната форма што се појави во Кина, покажува најновото истражува
Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Луѓето кои се негативни на тестот за коронавирусот сè уште може да имаат некој имунитет, покажува најново истражување направено во Шведска.
Read more

Во Кина откриен нов вирус со потенцијал за пандемија

Кинеските научници предупредуваат дека откриле нов вирус што е сличен на свинскиот грип од 2009 година, пишува BBC.
Read more
реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more