Наука

НАСА се мачи да го поправи вселенскиот телескоп Hubble

Вселенскиот телескоп Hubble веќе некое време покажува знаци на старост, но новиот проблем се покажа како особено фрустрирачки.
Read more
play_arrow

Пронајдени остатоци од нов човечки вид што ја менува приказната за еволуцијата

Кинески истражувачи открија фосил од череп којшто би можел да припаѓа на целосно нов вид луѓе, што потенцијално би можело да ги промени погледите на научниците за тоа како еволуирал нашиот вид.
Read more

Наука за почетници: Зошто Земјата е тркалезна?

Иако тимот на Flat Earth Society нема да се согласи со нас, Земјата е тркалезна. Добро, не баш во вистинска смисла на зборот, но ние ќе го користиме тој термин.
Read more
play_arrow

Што ги предизвикува црвените дамки на Плутон?

Кога вселенското летало New Horizons се приближи до Плутон во 2015 година, ни овозможи неверојатна глетка - најдетален поглед на волшебниот пејзаж на далечната џуџеста планета.
Read more
play_arrow

Најстарата жртва од напад на ајкула датира од пред 3.000 години

Научници од Универзитетот Оксфорд ги открија посмртните останки од најстарата жртва на напад на ајкула што се случил пред 3.000 години.
Read more
play_arrow

Во Израел пронајдени остатоци од досега непознат вид луѓе

Археолози од Универзитетот во Ерусалим и од Универзитетот во Тел Авив со години анализираа делови од коски откриени во 2010 година во Нешер Рамла, југоисточно од Тел Авив.
Read more

Вселенско тело налик планета ќе помине најблиску до Земјата од времето на неандерталците

Во далечните проостранства на Сончевиот Систем има многу мистериозни објекти, а сега еден од нив започна да се приближува до нашата планета.
Read more
play_arrow

Десетте највисоки планини во Сончевиот Систем

На Земјата има многу високи планини, но нашите најголеми природни зданија паѓаат во сенка на џиновите кои се издигнуваат на други планети и месечини низ Сончевиот Систем.
Read more

Мистериозна компјутерска грешка го стави вселенскиот телескоп Hubble во „безбеден режим“

Вселенскиот телескоп Hubble не работи од минатата недела, кога се исклучи компјутер од 80-тите години на минатиот век, кој управува со научните инструменти, веројатно поради лошата мемориска плоча.
Read more
play_arrow

Кина и Русија ќе градат заедничка база на Месечината

Трката за освојување на вселената никогаш не била толку масовна.
Read more

Експертите одговараат: Дали постојат вонземјани?

Во последните неколку години, на социјалните мрежи се појавија снимки од НЛО снимени од американската морнарица, за кои Пентагон потврди дека се автентични.
Read more

Колку тежат сите SARS-CoV-2 вируси во светот?

Ако сите честички на вирусот SARS-CoV-2 кои моментално циркулираат кај луѓето ширум светот би се собрале на едно место, според една најнова студија, би тежеле некаде помеѓу средно јаболко и мало дете.
Read more
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more