Наука

Климатска криза пред 325 милиони години ги истребила праисториските ајкули

Научните истражувања на Природонаучниот музеј (NHM) во Виена покажаа дека праисториските ајкули биле погодени од тогашните климатски промени.
Read more

Климатските промени ќе предизвикуваат уште поекстремни временски услови

Бројот на екстремни временски услови што се случуваат низ целиот свет се зголемува како резултат на климатските промени, покажаа истражувањата.
Read more

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Меѓународната вселенска станица е дестабилизирана откако случајно се активираа моторите на новиот руски модул, пренесе BBC.
Read more

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Астрономи од Универзитетот Стенфорд и од други земји за првпат успеаја да погледнат зад црна дупка и така докажаа дека Алберт Ајнштајн бил во право за тоа како се однесуваат овие мистериозни вселенски појави.
Read more
play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Благодарение на вселенскиот телескоп  Hubble, научниците дојдоа до докази за испарување вода на Ганимед, најголемата месечина на Јупитер.
Read more
play_arrow

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Група научници откри древни вируси од два примероци на мраз земени од Тибетската висорамнина во Кина. Повеќето од вирусите не се слични на ништо познато досега.
Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Научниците развија биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух.
Read more

Дали во 2040 година нè очекува глобална катастрофа?

Ако нема сериозно поместување во глобалните приоритети, човечката цивилизација ќе се движи кон колапс во следните две децении, според новата проценка на извештај од 70-тите.
Read more
play_arrow

Необјаснетите кратери на Месечината уште ги интригираат космолозите

Не е ништо ново и непознато дека површината на Месечината е прошарана со кратери, голем дел од нив видливи со голо око кога го набљудуваме природниот сателит на Земјата на ноќното небо.
Read more
play_arrow
filter

Мистерии на древниот Египет: „Испливаа“ нови откритија од потонатиот град

Порано се сметаше дека неговото постоење е мит, а денес новите откритија од овој египетски град не престануваат да „испливуваат“ од под медитеранските води.
Read more

Трансплантирано првото вештачко срце, го доби маж од Италија

Француската компанија Carmat соопшти дека за го продала првото целосно вештачко срце, познато како Aeson, кое потоа било всадено кај пациент, во болница во Неапол, отворајќи го патот за понатамошен комерцијален ра
Read more

Откриени алги кои имаат три различни пола: машки, женски и „бисексуалци“

Научниците долго време веруваа дека експлозијата на развој на алги пред стотици милиони години всушност ја овозможила еволуцијата на целиот човечки и животински свет.
Read more
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Басистката на „Манескин“ настапи топлес на концерт во Париз

Read more

Британците панично купуваат гориво, бензинските пумпи останаа без залихи

Read more

Волкановски го предизвика Мекгрегор

Read more