Софтвер

Бизарно или корисно? Софтвер со кој „музиката ќе те слуша тебе“

Популарната стриминг платформа Spotify патентираше технологија што ѝ овозможува да ги „прислушува“ корисниците и звуците околу нив.
Read more

Дали бавно ви работи Google Chrome? Можеби сте жртва на хакерски напад

Корисниците на Google Chrome се предупредени на нова хакерска кампања во која се злоупотребуваат популарни екстензии што ги користат милиони луѓе.
Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Google блокираше 164 апликации од Play Store, а Android корисниците сега треба да ги избришат овие апликации кои можат да направат хаос на нивните уреди, пренесе британскиот Express.
Read more

Windows Hello го користат 84% од корисниците на Windows 10

Во последниве години, Microsoft е голем поборник за биометрика при регистрација на уреди, услуги и системи и се чини дека ваквиот став има смисла бидејќи можностите што ги нуди во овој поглед рапидно се шират во о
Read more

Крај на една ера за Microsoft

Adobe Flash, мултимедијалниот софтвер што лансираше безброј анимирани видеа во ерата пред YouTube, официјално е „древна технологија“.
Read more
play_arrow

Како да закажете состанок на Zoom преку мобилната апликација?

Благодарение на апликацијата Zoom, работењето можеше да продолжи за време на пандемијата и мерките за затворање, но оваа апликација стана и посредник во одржување владини состаноци, кулинарски курсеви, ликовни работилници, обуки и божиќни
Read more

AirVisual - бесплатна апликација за следење на квалитетот на воздухот

Ова е добро дизајнирана апликација која нуди точни податоци за квалитетот на воздухот за повеќе од десет илјади градови во повеќе од 80 земји во светот, вклучувајќи ја и Северна Македонија.
Read more

Како Zoom стана најпопуларна апликација во пандемијата?

За време на пандемијата на COVID-19, популарноста на апликацијата за видеоконференции Zoom значително се зголеми, од 10 милиони дневни корисници во декември 2019 година на 300 милиони во април 2020 година.
Read more

Основачот на Zoom поради пандемијата стана еден од најбогатите луѓе во 2020

Основачот и директор на Zoom, Ерик Јуан стана милијардер пред да биде прогласена пандемијата на коронавирусот, а сега е еден од стоте најбогати луѓе во свето, пренесе CNBC.
Read more
play_arrow

Најдобрите скриени карактеристики на WhatsApp

Со овие совети научете како да го збогатите изгледот на вашата порака, како да ги обележите оние што сакате да ги имате при рака, како да го исклучите тонот на разговорот...
Read more

Милиони луѓе останаа без WhatsApp: Дали сте меѓу нив?

Неколку милиони корисници на WhatsApp ќе останат без апликацијата до крајот на овој месец.
Read more

Пет работи кои никогаш не треба да ги пребарувате на интернет

Во повеќето случаи, Google е пребарувач што може да биде многу корисен за наоѓање на нешто што ви треба. Сепак, понекогаш може да работи против вас. Прочитајте кои пет работи никогаш не треба да ги пребарувате.
Read more
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more