Вести

Кинеска ракета паѓа назад на Земјата, не се знае каде ќе заврши

Дел од огромна ракета што го лансираше првиот кинески модул за својата вселенска станица Tianhe паѓа назад на Земјата и може неконтролирано да влезе во нашата атмосфера и да заврши во непозната точка на Земјата.
Read more
play_arrow

Најголемиот авион во светот успешно го изведе вториот тест лет

Најголемиот авион во светот, со распон на крилјата од 117 метри, успешно го изведе вториот тест-лет во Калифорнија.
Read more
play_arrow

Астронаутите успешно се вратија на Земјата во летало на SpaceX

Четворица астронаути, тројца Американци и Јапонец, вчера ја напуштија Меѓународната вселенска станица во капсула на SpaceX и успешно се вратија на Земјата.
Read more
play_arrow

Зошто роботот ANYmal е сериозна конкуренција на Spot?

Популарниот робот-куче Spot на компанијата Boston Dynamics доби сериозна конкуренција.
Read more

Лансиран кинески робот за чистење на вселенскиот отпад

Во ниската орбита на Земјата е лансиран прототип на кинески робот кој има функција на чистење вселенски отпад.
Read more

Кина гради втора вселенска станица во орбитата на Земјата

Кина денес лансираше модул без екипаж во земјината орбита, којшто содржи простор за сместување три лица. Тој ќе биде дел од нова вселенска станица, што треба да биде готова до крајот на 2022 година, објавија државните медиуми.
Read more

Sony продаде 7,8 милиони конзоли PlayStation 5

Компанијата Sony во период од 5 месеци продаде дури 7,8 милиони конзоли PlayStation 5.
Read more

Дали после анафилактички шок може да се прими вакцина?

Како што се засилува темпото на вакцинација низ светот, ова е прашањето кое многумина ги тангира.
Read more

Маск до Безос: Не може да се дигне до орбитата, ќе умрам од смеење

Вселенската трка меѓу двајцата најбогати луѓе во светот доби нови размери откако првиот човек на Tesla, Илон Маск му се потсмеа на обидите на Џеф Безос да го оспори неговиот голем договор со НАСА.
Read more

Ново истражување откри изненадувачки ефекти на кафето врз мозокот

Ако пиете кафе веројатно сметате дека ништо подобро не може да ве расони.
Read more
play_arrow

Хеликоптерот на НАСА изведе и трет лет на Марс

Минијатурниот хеликоптер Ingenuity успешно изврши и трет лет на Црвената планета, овој пат во времетраење од 80 секунди.
Read more

Кина е подготвена да ја освои Месечината

Кина планира во 2024 година да лансира ровер на Месечината, којшто ќе носи опрема од Франција, Шведска, Русија и Италија, пренесе кинеската новинска агенција Xinhua.
Read more
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Вучиќ: Една голема сила ќе побара повлекување на КФОР и УНМИК од Косово

Read more

Чиј е Ерусалим?

Read more

Нејмар со иронична порака: Ви благодарам што ме лишивте од финалето

Read more