Гик

Официјално е потврден петтиот океан на Земјата

Земјата конечно постигна популарно признание за својот петти океан, со одлука на Националното географско друштво, така што Јужниот Океан околу Антарктикот беше додаден четирите веќе познати: Атлантски, Тихи, Индис
Read more

Кина утре испраќа во вселената екипаж за изградба на вселенска станица

Кина ќе испрати три лица во вселената во својата прва мисија со екипаж по скоро пет години, како дел од амбициозниот план за завршување на вселенската станица до крајот на следната година.
Read more

Се продава оригиналниот изворен код за www

Read more
play_arrow
filter

Време на промени: Дали ви се допаѓа дизајнот за Windows 11?

Извршниот директор на Microsoft Сатја Надела на конференцијата Build во почетокот на месецов соопшти дека изминатите неколку месеци го тестираат новиот оперативен систем.
Read more
filter

Honor ги претстави лаптопите MagicBook X 14 и X 15

Компанијата Honor ја претстави новата серија на својот MagicBook notebook под називот MagicBook X.
Read more

Хабл сними моќна фотографија од необична галаксија

Со помош на камерата Wide Field Camera 3, телескопот Хабл успеа да направи моќна фотографија од спиралната галаксија NGC 4680.
Read more

Петиција: Не му дозволувајте на Безос да се врати на Земјата

Милијардерот Џеф Безос следниот месец ќе го исполни својот сон од детството – ќе отпатува во вселената, а според петицијата која има илјадници потписи, некои сакаат да не се врати воопшто.
Read more

Hyundai ќе има летачки автомобили до 2025 година

Компанијата Hyundai напредува со развојот на летачки автомобили и верува дека може да имаат летачко такси до средината на оваа деценија.
Read more

Xiaomi го подготвува новиот смартфон на преклоп

Компанијата Xiaomi во март го претстави својот прв смартфон на преклоп, а сега веќе работат и на вториот.
Read more

Марс е аут, нов хит е Венера: Што ќе бара НАСА на втората планета од Сонцето?

Американската вселенска агенција НАСА неодамна најави две нови мисии на Венера - DaVinci+ и Veritas.
Read more

Првите B-21 американски бомбардери речиси подготвени за лет

Read more
play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот OnePlus Nord CE 5G

Компанијата OnePlus го претстави новиот смартфон под назив Nord CE.
Read more
реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more