Гик

Русија почна со производство на вакцината против COVID-19

Русија почна со производство на вакцина против вирусот COVID-19, јавија денеска руските медиуми, повикувајќи се на Министерството за здравство.
Read more

Индија тестира три вакцини против коронавирусот и е подготвена да ги дистрибуира

Индија тестира три вакцини против коронавирусот и веќе има план да ги дистрибуира до граѓаните, нагласи премиерот Нарендра Моди во говор во чест на националниот празник Ден на независноста.
Read more

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Градот Женева како лабораторија за градови со позелена иднина – тоа беше визијата која ја реализираше Фондацијата Braillard Architectes (FBA), ма првата интернационална работилница за архитекти и инженери за просторно и урбанистичко планир
Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Вакцината против коронавирусот која ја развива фармацевтската компанија Pfizer ги помина тестовите за безбедност и ефикасност во раните клинички испитувања, покажаа новите истражувања.
Read more
play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Многу информации кои ги усвојуваме во текот на животот ги имаме во главата многу одамна, што ретко сме се запрашале кога првпат сме ја сретнале таа информација во која веруваме како во непобитен факт?
Read more
play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Секоја година меѓу 17 јули и 24 август на небото се случува вистински спектакл – метеорскиот дожд Персеиди. Кулминацијата на оваа небесна појава е вечерва и утревечер.
Read more

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Facebook објави дека во вториот квартал од 2020 година поради споделување на лажни информации за новиот коронавирус, вклучително и промовирани лажни превентивни мерки и лекови, отстранети се вкупно седум милиони објави.
Read more

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Мексико има договори со две кинески компании и една американска компанија за тестирање вакцини, изјави денеска министерот за надворешни работи на Мексико, Марчело Ебрард.
Read more

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини кои ги објавуваат на популарната видео апликација. За наплата на содржини TikTok постави и одредени услови.
Read more
filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

На трупот на танкерот со нафта што е насукан на брегот на Маврициус се појавиле пукнатини, поради што постои опасност да се преполови.
Read more
play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

2020 година е исполнета со одлични Single Player видеоигри, a Gameranx направи избор од 25-те најдобри за PS4, PS5, Xbox One, Series X, Nintendo Switch…
Read more

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Twitter се обрати до кинеската компанија ByteDance која ја поседува апликацијата TikTok и изрази заинтересираност за преземање на американските операции на апликацијата за споделување видеа.
Read more
реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more