ГН на Австралија нема да биде прва трка во Формула 1 ниту во 2023

Ф1
МИА
/ 16.08.2022 / 18:14

Трката од шампионатот на Формула 1 за Големата награда на Австралија, која со години беше воведна трка во календарот, нема да биде почетна станица за возачите ниту во 2023 година.

ГН на Австралија ќе се вози на 2 април 2023 година, објавија денеска организаторите, кои веќе ги пуштија во продажба билетите.

Поради згуснатиот календар се очекува новата сезона повторно да почне на друго место надвор од Австралија.

Оваа година отворањето беше во Бахреин, по што следуваше ГН на Саудиска Арабија. Австралија беше трета во календарот на Ф1.

Патеката „Алберт Парк“ во Мелбурн повторно би можела да биде воведна трка во Формула 1 во 2024 или 2025 година.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Ф1

Откриени платите на возачите во Формула 1 за 2022 година

Read more

Пет Формула 1 рекорди кои Макс Верстапен може да ги сруши сезонава

Read more

Ф1: Следната сезона рекордни 24 трки во календарот

Read more

Хамилтон: Ред Бул се речиси непобедливи, на Мерцедес му треба среќа за да победи

Read more
 

Спорт

ЛШ: Проблеми со повреди на двете страни пред дербито Интер – Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Меѓу загинатите на стадионот во Индонезија најмалку 32 деца

Читај повеќе
  • play_arrow

Маскотата на Денвер Нагетс заработува повеќе од повеќето кошаркари

Читај повеќе
  • play_arrow

Слабо НБА: Феникс изгубија од Аделаида среде Америка

Читај повеќе
  • play_arrow

Анчелоти: Секогаш се прави драма кога Реал нема да победи

Читај повеќе
  • play_arrow

Како се случуваат три црвени картони за една минута?

Читај повеќе

Неверојатниот Холанд постави рекорд кој тешко дека некој некогаш ќе го сруши

Читај повеќе

Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Читај повеќе
  • play_arrow

Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Читај повеќе