УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Белгиецот Лоис Опенда на четири минути до крајот на вчерашниот натпревар против Словачка (0:1) му асистираше на Ромелу Лукаку кој ја смести топката во мрежата, но судијата се повика на  ВАР бидејќи процени дека Опенда првично ја смирил топката со рака.

Откако судијата Умут Мелер ја погледна снимката, го поништи голот на Белгија, а со ВАР за првпат видовме технологија која многу наликува на отчитување од ЕКГ.

Топките на ЕУРО се опремени со микрочип за сензор за движење кој може детално да го следи секој допир, а податоците се печатат во форма на линија, а во моментот кога раката на Опенда ја допре топката, линијата престана да биде рамна. Погледнете ја ситуацијата овде.

Новата технологија всушност се нарекува Snickometer, кој е систем кој се користи во крикет за да се утврди дали топката удрила во палката.

На ЕУРО, за прв пат досега, на медиумите кои ги пренесуваат натпреварите им беше испратена графиката за откривање на допир што ја користеа судиите на турнирите за да донесат клучни одлуки.

Технологијата може да понуди поголема јасност околу офсајд позициите и допирањата на топката со рака што ги досудуваат судиите.

За потсетување, ВАР ќе биде достапен за гледачите секогаш кога ќе се користи за оспорени одлуки за време на кој било натпревар од Европското првенство.

Тагови
реклама

Таравари именува нови директори на неколку здравствени установи

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Read more

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Read more

Фудбал

Милан го потврди трансферот на Мората

Read more

Манчестер Сити го доби првото засилување

Read more

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Read more

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Read more
 

Спорт

Тајсон: Зависник сум, повеќе би сакал да живеам краток живот во слава, отколку долг живот во „мрак“

Читај повеќе

Милан го потврди трансферот на Мората

Читај повеќе
  • play_arrow

Манчестер Сити го доби првото засилување

Читај повеќе

Хамилтон за Шумахер откако се изјасни дека е геј: Испрати позитивна порака

Читај повеќе

Импресионираше на ЕУРО, Барселона поради него зема нов кредит

Читај повеќе
  • play_arrow

Шпанците избраа 11 стадиони за Светското првенство

Читај повеќе

Дали Ракитиќ избега од Саудиска Арабија?

Читај повеќе

Синот на Ибра го потпиша првиот професионален договор со Милан

Читај повеќе

Атаман до Бостон: Кога ќе го победите Панатинаикос, тогаш ќе бидете светски шампиони

Читај повеќе