Ѓоковиќ го губи првото место поради одлуката на ATP

ATP и WTA Tour одлучија да не ги бројат освоените бодови на Вимблдон оваа сезона како одговор на одлуката на најпрестижниот тениски турнир во светот да го забрани доаѓањето на руски и белоруски тенисери оваа година.

Уште во април, Вимблдон објави дека нема да дозволи настап на руски и белоруски тенисери поради руската инвазија на Украина помогната од Белорусија. Британската влада се обиде да ја смени одлуката на организаторите, но залудно.

„Сметаме дека секој тенисер мора да има право да учествува на турнирот без таква дискриминација. Одлуката на турнирот за забрана на руските и белоруските тенисери го нарушува интегритетот на системот за бодување на ATP. ​​Жал ни е, но единствениот чекор што можевме да го направиме беше да се укинат бодовите на овогодинешниот Вимблдон“, стои во официјалното соопштение на ATP.

Пад на Ѓоковиќ на третото место

Најпогоден од ваквата одлука на ATP беше Новак Ѓоковиќ, најдобриот светски тенисер и бранител на титулата на Вимблдон. Ѓоковиќ на тој начин ќе остане без можност за одбрана на 2.000 поени. Неговите први придружници Русинот Даниил Медведев и Германецот Александар Зверев минатата година во Лондон освоија по 180 поени, па сигурно е дека Ѓоковиќ го губи првото место.

Доколку веднаш би се одзеле бодовите од Вимблдон, Медведев, кој годинава нема право на настап во Лондон, би имал 7.800 бодови, Зверев 6.895, а Ѓоковиќ би бил трет со 6.660 бодови. Петтопласираниот Рафаел Надал не ни играше на Вимблдон минатата година, така што нема да загуби ништо.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Тенис

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Read more

Почна најчудниот Вимблдон досега: Ѓоковиќ и Надал повторно фаворити, се враќа Серена

Read more

Надал откри како се чувствува по третманот на стапалото

Read more

Ѓоковиќ против Кореецот Куон на стартот на Вимблдон

Read more
 

Спорт

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе

Ѓоковиќ со победа стартуваше на Вимблдон и испиша историја

Читај повеќе
  • play_arrow

МекЛафин го собори светскиот рекорд на 400 метри со пречки

Читај повеќе

Не е само Шкринијар: Кои играчи може да си заминат од Интер?

Читај повеќе

Одбојкарите загубија од Египет, одбојкарките од Тунис

Читај повеќе

Новиот менаџер на Манчестер Јунајтед ги промени сите терени во тренинг-центарот

Читај повеќе

Формула 1 има намера да се префрли на еколошко гориво во 2026 година

Читај повеќе

Луди шпекулации од Чизмата: Нејмар во Јунајтед, Роналдо во Рома

Читај повеќе

Почна најчудниот Вимблдон досега: Ѓоковиќ и Надал повторно фаворити, се враќа Серена

Читај повеќе