Ѓоковиќ го прозва својот долгогодишен спонзор

Новак Ѓоковиќ јавно го критикуваше сопствениот долгогодишен спонзор, францускиот бренд Lacoste, од кој според договорот заработува 10 милиони евра годишно.

Соработката меѓу Ѓоковиќ и Lacoste трае од 2017 година, кога Србинот го облекуваше јапонски Uniqlo, а сега е незадоволен што опремата во која игра големи турнири не може да се најде во продавниците на францускиот моден бренд ширум светот.

„Не сум задоволен од начинот на кој ја прават мојата маркетиншка промоција. Разочаран сум“, изјави Ѓоковиќ во интервју.

Конкретно, во Лондон додека се игра Вимблдон, во овој град навивачите на еден од најголемите спортисти досега не можат да ја најдат неговата опрема во продавниците на Lacoste.

„Последниве години не ми се допаѓа што многу луѓе ми кажуваат дека не можат да ги најдат моите производи во продавниците на моите спонзори. Некои работи сега се менуваат, но јас сè уште не сум задоволен, бидејќи се може да биде многу подобро“, објасни Ѓоковиќ.

Опремата на Ѓоковиќ може да се купи преку интернет, но тој смета дека треба да се најде и во физичките продавници, а му упати и совети на спонзорот.

„Очекувам моите спонзори да го зголемат нивото на производство и квантитет како и неговата достапност за да можат сите да го купат. Нивото на тенис на кое играм е многу популарно во целиот свет“, додаде Ѓоковиќ, кој е пред нов предизвик на Вимблдон денеска, бидејќи во 16 часот е во четвртфиналниот натпревар против Алекс Де Минаур.

Интересно е што договорот меѓу Ѓоковиќ и Lacoste истекува на крајот на годината, а во оваа прилика Србинот очигледно сакал да испрати одредена порака до седиштето на брендот во Париз, каде сега треба добро да размислат доколку сакаат продолжат да работат со најуспешниот тенисер досега.

По ова интервју многумина се на мислење дека Ѓоковиќ најави крај на соработката, а останува да се види што ќе се случи до крајот на годината, односно до истекот на договорот меѓу двете страни.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Тенис

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Read more

Ѓоковиќ го прозва својот долгогодишен спонзор

Read more

Медведев го елиминираше носителот број 1, Јаник Синер

Read more

Откриена вистинската причина за лутата реакција на Ѓоковиќ на Вимблдон

Read more
 

Спорт

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе

Ламин Јамал - ниту едно не му е презиме

Читај повеќе

Мојсов: И во Исланд ќе одиме на победа

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе