Ѓоковиќ: Неиграњето три месеци ми беше мотивација за турнирот во Тел Авив

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ги сподели емоциите по освојувањето на турнирот во Тел Авив. Во финалето тој вчеравечер го победи Марин Чилиќ со 2:0 (6:3 и 6:4).

„Сакам да победувам на секој турнир каде и да одам и мило ми е што имам тим околу мене кој е уверен дека сум во најдобра форма и можам да освојувам титули. Затоа дојдов во Израел, за да се обидам да победам. Ова е мојот прв турнир овде по Дејвис купот пред повеќе од 15 години, така што искуството е неверојатно. Играв многу добро, цела недела. Не настапував на турнири три месеци, така што имав дополнителна мотивација да се покажам во најдобро светло, особено затоа што луѓето беа толку срдечни и ми даваа поддршка во текот на целата недела. Останаа само позитивни емоции. Од првата минута во Израел бевме третирани многу добро, и јас сум многу благодарен, бидејќи за мене тоа не беше само турнир. Целиот наш тим стекна прекрасни познанства, кои ќе ги негуваме, тоа нѐ опсипува со позитивна енергија пред претстојните турнири“, истакна Ѓоковиќ.

Србинот е 21-кратен освојувач на Грен слем трофеи.

реклама

Тенис

Ема Радукану најдобро облечена тенисерка во светот

Read more

Ѓоковиќ ја отвора новата сезона со настап на турнирот во Аделаида

Read more

Австралија прв финалист во Дејвис купот

Read more

Ѓоковиќ ја освои шестата титула и се изрaмни со Федерер

Read more
 

Спорт

Ема Радукану најдобро облечена тенисерка во светот

Читај повеќе

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Читај повеќе

Најтажната фотографија од СП во Катар

Читај повеќе

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Читај повеќе

Голем расплет во групите Е и Ф: Хрватска против Белгија, Германците во незавидна ситуација

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси го игнорираше Левандовски на теренот, ама се намуабетија после

Читај повеќе

Ова е последен Мундијал со извлекување групи: Следува револуција

Читај повеќе
  • play_arrow

Шчесни откри што се обложил со Меси пред пеналот

Читај повеќе

Стадионот на Шкупи суспендиран на 6 натпревари поради инцидентите со Шкендија

Читај повеќе