УС ОПЕН 2020

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, одлучи сепак да се појави на УС Опен и да се обиде да ја освои титулата до која не дојде лани.

Ѓоковиќ ќе отпатува за САД в сабота, а прво ќе настапи на Мастерсот во Синсинати на 22 август.

Потоа наредниот викенд ќе настапи и на УС Опен, кој почнува на 31 август. Двата турнира се играат во Њујорк за да се избегне можноста за заразување на играчи со коронавирусот.

„Драго ми е што можам да потврдам дека ќе се натпреварувам на Западниот & Јужниот Опен и УС Опен оваа година. Не ми беше лесно да донесам одлука, особено со оглед на сите пречки и предизвици, но едвај чекам да можам повторно да се натпреварувам на тенискиот терен“, порача Ѓоковиќ во порака објавена на својот Instagram профил.

Ѓоковиќ ќе биде прв фаворит на УС Опен затоа што на него нема да настапат Рафаел Надал и Роџер Федерер, а тој ќе има можност уште повеќе да ја зацврсти својата позиција на првото место на АТП-листата.

Минатата година Новал стигна до осминафиналето и освои само 180 поени, а со титула би додал 1.120 поени на своето конто.

реклама

Тенис

Енди Мареј нема да настапи на Австралија Опен

Read more

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Read more

Енди Мареј позитивен на коронавирус, може да го пропушти Австралија Опен

Read more

Тешки казни и правила за Австралија Oпен: Апсењето тенисери е опција

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Помошникот на Зидан го врати Реал на победите

Читај повеќе
  • play_arrow

Монтреал уште еднаш го среди Ванкувер

Читај повеќе

Лазаров: Го допревме дното

Читај повеќе

Европската комисија ги поддржа ФИФА и УЕФА во борбата против најавената Суперлига

Читај повеќе
  • play_arrow

Саутемптон го исфрли Арсенал од ФА купот

Читај повеќе
  • play_arrow

Менхенгладбах го доби дербито со Дортмунд

Читај повеќе
  • play_arrow

Историска одлука: Ферари донесе прва жена возач во својата академија

Читај повеќе
  • play_arrow

Нови брилијантни партии на Дончиќ и Јокиќ

Читај повеќе

Енди Мареј нема да настапи на Австралија Опен

Читај повеќе