Ѓоковиќ: Штета, но не се каам што не можев да играм во САД

Новак Ѓоковиќ го загуби статусот на најдобар тенисер во светот бидејќи како невакциниран не можеше да влезе во САД за да игра на Мастерс турнирите во Индијан Велс и Мајами, но вели дека не жали.

Ѓоковиќ во ексклузивното интервју за CNN зборуваше за тоа дека американската влада не му дозволила да влезе во земјата, а ја искористи приликата да му честита на Карлос Алкарас што по вторпат го симна од тронот на светскиот тенис.

„Не жалам што не можам да влезам во САД. Во мојот живот научив дека жалењето може само да те повреди, да те натера да живееш во минатото, а јас не го сакам тоа. Сакам да бидам во сегашниот момент што е можно повеќе, но и да размислувам за иднината, да создадам подобра иднина. Имав многу успеси во Индијан Велс и Мајами, но свесно донесов одлука и знаев дека постои ризик да не одам таму“, изјави Ѓоковиќ и додаде:

Му честитам на Алкарас. Апсолутно заслужи да се врати на позицијата број 1“, изјави Новак.

„Се надевам дека одлуката ќе се промени и дека ќе можам да играм на УС оОпен. Тоа е најважниот турнир за мене на американско тло. Многу сакам да играм во Њујорк. Кога загубив од Медведев во финалето во 2021 година, доживеав еден од најдобрите моменти со публиката, ја добив нивната љубов и почит. Сакам да се вратам и повторно да се поврзам со нив. Се надевам дека тоа ќе се случи“, заврши Ѓоковиќ.

URL
реклама

Два знака од Зодијакот цел јуни ќе имаат поволен финансиски период

Read more

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

За една ноќ во Скопје 13 уапсени поради поседување дрога, меѓу нив и малолетник

Read more

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Тенис

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Read more

Ѓоковиќ: Како што Коби велеше - ги мразат само најдобрите

Read more

Ѓоковиќ напиша на камерата: Косово е срцето на Србија. Стоп за насилството

Read more

Ѓоковиќ успешно стартуваше на Ролан Гарос

Read more
 

Спорт

Спалети: Немам што повеќе да му дадам на Наполи во моментов

Читај повеќе
  • play_arrow

Елмас доби специјален подарок од Наполи – Златното стапало на Марадона

Читај повеќе

Од понеделник во продажба билетите за Македонија - Украина

Читај повеќе

Алушовски го презеде кормилото на ГРК Охрид

Читај повеќе

Скандалозно исфрлен фоторепортер од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Рамос си заминува од ПСЖ, се прости со емотивна порака

Читај повеќе
  • play_arrow

Кениска атлетичарка го собори светскиот рекорд на 1.500 метри, па се расплака

Читај повеќе

Чави ги сака Кимих и Караско во Барселона

Читај повеќе

Бербатов: Дарко Панчев ми беше идол

Читај повеќе