АТП МАСТЕРС РИМ

Ѓоковиќ стигна до 1.000 победи и финале на Мастерсот во Рим

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ (1. АТП) стигна до своето прво Мастерс финале оваа сезона и 1.000 победи во кариерата откако го совлада Каспер Руд (10. АТП) во Рим со 2:0 (6-4, 6-3).

Ѓоковиќ за титулата шампион во главниот град на Италија ќе се бори против Гркот Стефанос Циципас (5. АТП), а овој натпревар се игра денеска од 16 часот.

Новак синоќа беше во свој елемент и од почетокот го згази Руд и брзо поведе со 5:1.

Норвежанецот потоа се разбуди, односно го потресе алармот за пожар, кој се вклучи и го прекина натпреварот на неколку минути. Потоа успеа да ја намали предноста, но не и да избегне да го загуби сетот.

Вториот сет траеше пократко од првиот, а беше решен во седмиот гем кога Новак освои брејк. Српскиот тенисер до крајот само го контролираше својот сервис и со уште еден брејк се пласираше во финалето на турнирот.

Претходно Стефанос Циципас со 2:1 (4-6, 6-3, 6-3) го совлада Александер Зверев за пласман во финалето.

Remote video URL

На Ѓоковиќ сега му следува уште еден ден за историја кој може да биде одлична најава за претстојниот Ролан Гарос.

URL
реклама
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Read more

Тенис

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

Read more

Кирјос јадеше суши среде прес-конференција

Read more

Надал: Не знаев дека може да се игра со позитивен тест на корона

Read more

Ѓоковиќ првпат гласно се побуни против новата забрана: Не гледам медицинска логика

Read more
 

Спорт

Берлускони со спектакуларен напаѓачки тандем сака да атакува на ЛШ

Читај повеќе
  • filter

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Читај повеќе
  • filter

Каков татко, таков син: Стефан Ѓоковиќ стана хит поради неговата техника

Читај повеќе

Најмладиот син на Диего Симеоне потпиша за Сарагоса

Читај повеќе
  • play_arrow

Влаховиќ по само половина година го смени бројот на дресот

Читај повеќе

ФИФА претстави нова офсајд технологија со ВИ за Мундијалот во Катар

Читај повеќе

НБА: Јокиќ го потпиша најбогатиот договор во историјата

Читај повеќе

Прв пораз на македонските ракометари на Медитеранските игри

Читај повеќе

Галијани открива: Во 1998 го потпишав Чави, но сè пропадна поради мајка му

Читај повеќе