Голем интерес за кината на отворено во Скопје

По олабавувањето на рестриктивните мерки за заштита од коронавирусот во земјава, кината на отворено понудија богата програма за љубителите на филмот.

Билетите, кои се бесплатни или по симболична цена, брзо се резервираат, и поради големиот интерес и поради ограничениот број, имајќи предвид дека публиката и на отворено седи на растојание од препорачаните метар и пол до два.

Летното кино на отворено во Кинотека, како дел од European Film Challenge, почна на 10 јули со проекцијата на македонскиот филм – добитник на престижната LUX Prize за најдобар европски филм за 2019 – “Господ постои, името ѝ е Петрунија“, во режија на Теона Стругар Митевска.

Кинотека на Северна Македонија од 17 до 27 јули ќе прикаже и циклус филмови со Чарли Чаплин под отворено небо.

Со  десет наслови  во овој исклучителен циклус - кој го опфаќа творештвото на Чаплин од неговите почетоци па сè до последните дела – Кинотеката ќе овозможи увид во најдоброто од златната ера на немиот филм, но и начинот со кој Шарло се справува со предизвикот на звучниот филм.

И Младинскиот културен центар во Скопје најави „Кино [на трева] во МКЦ“ на 17 и 18 јули.

На репертоар ќе бидат „Portrait of a Lady on Fire“ (2019) на 17 јули (петок) и „Everybody Knows“ (2018) на 18 јули (сабота).

Remote video URL

Од МКЦ нагласуваат дека Настаните ќе бидат реализирани по соодветен протокол, запазувајќи ги препорачаните мерки за заштита и замолуваат присутните да се придржуваат до нив.

Remote video URL

„Доколку сакате да имаме културна програма ова лето, ве молиме грижете се за себе и другите. Придржувајте се до мерките и протоколите“, апелираат тие.

Бројот на места за седење е ограничен, а на проекциите може да се влезе само со бесплатни билети кои може да се набават преку bileti.mkc.mk.

Двете проекции почнуваат во 21 часот, а обезбеден е превод на македонски јазик.

Тагови
реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Петмина патници од летот Скопје-Турку во вторникот позитивни на COVID-19

Read more

Филм & ТВ

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Искрен трејлер за „Starship Troopers“

Read more

Научно-фантастичната серија „Raised by Wolves“ доби нов трејлер

Read more

Двејн Џонсон втора година по ред најплатен актер во светот

Read more

Сцена

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Starship Troopers“

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно-фантастичната серија „Raised by Wolves“ доби нов трејлер

Читај повеќе

Двејн Џонсон втора година по ред најплатен актер во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри борбени сцени со Киану Ривс

Читај повеќе

Џаред Лето ќе го глуми Енди Ворхол

Читај повеќе

Антонио Бандерас позитивен на коронавирусот: Роденденот го славам во карантин

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Антонио Бандерас!

Читај повеќе