Голем месечен хороскоп за декември 2023

Каква и да беше, на оваа година ѝ се ближи кон крајот. Но, пред да запловиме во новата 2024 година, треба да го поминеме декември...

А на почетокот на декември нè очекуваат Сонцето, Марс и Меркур во знакот Стрелец, Плутон во знакот Јарец, Сатурн и ретроградниот Нептун во знакот Риби. Ретроградниот Јупитер и ретроградниот Уран се во знакот на Бик, Месечината е во знакот на Рак, а Венера е во знакот на Вага.

Токму на 1 декември, Меркур го смени својот знак и се пресели во Јарец, каде исто така ќе го претрпи својот последен ретрограден потег во 2023 година. Ретроградното започнува на 14 декември, а со него ќе го отвориме и влезот во 2024 година. Меркур во Јарец ќе ни даде пореален поглед, подобар фокус на мислата, умереност и практичност, воздржаност, но и ќе ја поттикне нашата амбиција.

Секако, ќе ги почувствуваме сите придружни ефекти од ретроградноста на Меркур - доцнења, проблеми со документацијата, картички, психички и физички замор, повторувања, грешки (случајни или намерни), проблеми во сообраќајот, трговијата, комуникацијата. Ќе биде интересно да се види како ќе се одрази ретроградноста на Меркур низ некои важни настани кои нè очекуваат во вториот дел од декември... Реално е да се каже дека чекаме компликации, а не расплет.

На 4 декември, Венера се движи од Вага во Скорпија. Бидејќи овој знак е местото на протерување на Венера, лошата позиција - а Венера владее со нашиот љубовен, уживање и материјален сегмент - нè очекува период на зголемена љубомора, посесивност, страст, силни емотивни подеми и падови, почетоци на врски кои се обоени од страста – но и борба за материјална стабилност.

На преминот од 12 до 13 декември имаме млада Месечина во знакот на Стрелец. Квадратниот аспект на младата месечина со Нептун од знакот Риби укажува дека пред нас се отвора период на креативност, инспирација и идеали од една страна, а од друга страна - илузија и измама, измама и лаги.

На 22 декември, Сонцето преминува во знакот Јарец, со што официјално ја отвора зимата. Веќе следниот ден Меркур во својот ретрограден тек се враќа во знакот Стрелец.

На 27 декември имаме полна Месечина во знакот Рак – така што ова се денови на фокусирање на семејството и оние што ги сакаме.

Венера на 29 декември се преселува во знакот Стрелец, непосредно пред новогодишната ноќ - да донесе зголемување на страста, емоциите, но и да ужива во радостите што ги носат празниците, да не опушти - и да го извади последниот денар од нашите џебови.

И на последниот ден од оваа година, 31 декември, Јупитер како планета на мудроста, моралот, правдата, правото и знаењето, се движи директно во знакот Бик. Па, да видиме дали сите негови карактеристики и квалитети ќе нè следат повеќе во годината што претстои - затоа што во оваа година реално не беше така.

Овен

Овој месец Марс во Стрелец ја презема главната улога, која ви носи обновување на постоењето. Оваа енергија ја зајакнуваат Меркур и Сонцето, кои исто така минуваат низ овој знак. Таквите енергии ви обезбедуваат оптимизам и среќа кои ви помагаат да успеете во она што го правите. Така, самодовербата ви овозможува да ја преземете контролата врз вашето постоење. И покрај оваа голема одлучност, ќе мора да се соочите со неволјите кои доаѓаат од Јарец. Не ги сфаќајте како лоши бидејќи тие не се наменети да ве направат несреќни. Овие незгоди имаат за цел да ве спречат да донесувате одлуки кои би ве доведоа до ќорсокак од кој тешко би се извлекле.

Бик

Откако ќе ве „поздрават“ планетите во Скорпија, месецот го започнувате со чувство на леснотија и повеќе сте склони да разговарате. Во вашите најдобри денови, го прифаќате животот од позитивната страна. Вие сте речиси оптимисти! За жал, ова задоволство ќе биде краткотрајно - до доаѓањето на Венера во Скорпија на 5 декември. Сепак, можете да избегнете да паднете во нејзините стапици кои го отежнуваат животот. За да успеете, ризикувајте лесно и опуштено. Најдете го шармот во новото. Прифатете без жалење дека вашата околина ги нарушува вашите навики. Доколку ве боли, бидете сигурни дека овие мали промени нема да траат долго, бидејќи подоцна сè ќе се врати во ред.

Близнаци

Овој месец, дисхармонијата што доаѓа од Риби се засилени со оние кои доаѓаат од Стрелец. Имате впечаток дека сте во ќорсокак. Ова чувство дека не ви се допаѓа ве тера да сакате да се извлечете по секоја цена. За да го постигнете ова, ќе верувате дека сите средства се добри. Некои од нив навистина ќе бидат позитивни, но тоа нема да биде случај со другите. Да се ​​најде слобода на дејствување е добра идеја. Избегнувајте да користите шеми кои ќе се свртат против вас. Наместо тоа, фокусирајте се на можностите кои имаат иднина.

Рак

На почетокот на месецот неволјите се решаваат благодарение на транзитот на Венера во Скорпија. Поради нејзините енергии, се развивате со необична решителност. Чувствувате потреба да ги реализирате вашите амбиции. Сметате дека е итно да го прифатите она што ви се нуди и без двоумење ја прифаќате поддршката од луѓето кои имаат одредена моќ. Имате сè што ви треба за да успеете, но ќе мора да се борите против себе. Зошто? Бидејќи помеѓу 2 и 23 декември, Меркур е во Јарец и има тенденција да ве направи сомничави. Овој месец, вашиот успех лежи во вашата способност да не го доведувате во прашање она што сте го кажале или направиле. Посебно од 14 декември, кога Меркур е ретрограден.

Лав

Добивате поволни влијанија од Марс и Сонцето во Стрелец, а на спорадичен начин низ овој знак поминува и Меркур. Овие енергии се позитивни, среќни и пред сè многу оптимистички. Ако сте биле нервозни за настани или други луѓе минатиот месец, овие енергии ќе ве задоволат. И што е најважно, тие ве охрабруваат да се фокусирате на она што функционира за вас. Иако работите се поедноставни, проширувањето што го сакате секогаш го одложуваат Уран и Јупитер во Бик. Овој феномен се интензивира со Венера во Скорпија помеѓу 5 и 29 декември. Овој месец, планетите во Стрелец ви даваат одмор и ве поттикнуваат да престанете да се борите да ги придвижите работите напред.

Девица

Со енергијата што доаѓа од Бик, Јарец и Скорпија, се чувствувате удобно. Имате чувство дека се развивате во свет кој ви одговара и ве разбира. Вашите односи со саканите треба да се засноваат на силни и искрени врски. Чувствувате дека сте на вистинскиот пат и сте во право. Затоа, со прагматичен став, искористете ги можностите што се појавуваат. За жал, дисонанцата на Стрелец во комбинација со Сатурн во Риби создава опасност и напнатост. Ако се повредите, вашиот напредок ќе биде загрозен, додека од друга страна, ако го разберете нивното значење, ништо нема да ве спречи. Овој месец, вашата еволуција лежи во вашата способност да дејствувате надвор од пречките.

Вага

Марс и Сонцето во Стрелец се ваши придружници. Привлекувате ентузијастички, позитивни и среќни енергии. Овие планети ќе ве доведат во акција така што ќе ви овозможат да запознаете луѓе и да видите што знаете. Благодарение на овие добри бранови, се двоумите малку повеќе од вообичаено. Осмелете се да носите одлуки! Имањето проекти, пријатели и идеи ви дава чувство на среќа. Во оваа потенцијална средина, можеби се прашувате каде лежи проблемот. Тој е отелотворен во Меркур во Јарец помеѓу 2 и 23 декември. Неговите дисонанции доведуваат до тешки дискусии, но ги поттикнуваат и луѓето да бидат порасположени. Овој месец фокусирајте се на позитивните духови и оние кои веќе ве поддржуваат!

Скорпија

Помеѓу 5 и 29 декември Венера е во вашиот знак. Ова може да сугерира дека ќе ви биде комплицирано да „управувате“, но оваа патека ќе биде едноставна. Од 2 до 23 декември Меркур во Јарец се смирува. Благодарение на овие долги и дискретни бранови, вашите емоции и мисли се избалансирани. Кога Меркур оди ретроградно, се враќате чекор назад од 14 декември. Затоа, време е да се помири она што е непомирливо. Меркур ви помага да го промените вашето размислување. Тоа ве поттикнува да разберете дека вашата работа ќе се случи со тек на време. Разбирате дека не треба да уништувате сè за да напредувате во животот. Искористете го овој благословен момент за да ја вклучите вашата околина во вашиот раст.

Стрелец

Марс е во вашиот знак. Истото важи и за Сонце од 1 до 22 декември. Што се однесува до Меркур, тој влегува во Стрелец на 1-ви и останува до 24-ти декември. Овие енергии ви даваат средства и шанса да започнете одново на вистински начин. Тај ве туркаат дека ти ја враќам драгоцената слобода. Сепак, Сатурн е сè уште присутен. Неговата мисија е да ве спречи да се впуштите во авантура која ќе доведе до ќорсокак. Затоа, ако се чувствувате заглавени, не употребувајте сила. Зошто? Бидејќи ова е знак дека тоа што ви се нуди не ви одговара. Меѓутоа, штом ќе почне да оди во вистинската насока, ќе го сретнете успехот на крајот од страдањето.

Јарец

Среќата е секогаш на ваша страна и имате намера да ја искористите. Сепак, темпото е малку постабилно од минатиот месец, а овој месец вашиот напредок е поддржан од Меркур во Јарец од 2 до 23 декември и Венера во Скорпија од 5-ти до 29-ти. Благодарение на овие планетарни енергии, веќе не е време за донесување одлуки во лет. За да успеете во овој мал подвиг, Меркур ја зајакнува вашата личност. Со Венера ве поттикнува да ги зацврстите врските со луѓе кои имаат моќ да ви помогнат. Со години поминувате без поголеми блокади, но ако чувствувате дека понекогаш поминувате неколку моменти без активност, не паничете. Искористете ја можноста да ја сумирате вашата работа.

Водолија

Овој месец, Венера во Скорпија е поврзана со Јупитер и Уран. Оваа комбинација на енергија ви дава чувство дека и покрај вашите напори, вашите проекти добиваат сила. Не грижете се за тоа на што се противите. Наместо тоа, фокусирајте се на она што работи за вас. Во текот на целиот месец, Марс испраќа позитивни и среќни вибрации, а Сонцето го прави истото помеѓу 1-ви и 22-ри. Исто така, Меркур работи на 1-ви и се враќа на 24-ти за да ви помогне. Овие енергии ќе се поврзат со луѓе кои се на иста бранова должина колку што е можно. Нудите нешто поинакво што може да се направи брзо и лесно.

Риби

Декемврискиот хороскоп за Риби предвидува исполнување на сите желби. Вашите напори почнуваат да вродуваат со плод, па можете да се грижите за зголемувањето на платите или годишните исплати на бонус. Време е да се почестите со слатки задоволства. Во месецот Стрелец расположението ќе биде добро, а причина за тоа е силен прилив на енергија. Мора да бидете способни да поставувате амбициозни цели без двоумење. Нема граници, и не може да има, што и да се планира ќе се оствари. Најнестабилен момент за студентите е полната Месечина во декември, кога емоционалната состојба станува нестабилна. Истурете ја љубомората и агресијата може да доведат до поделба. Рибите мора да се обидат да ги „згаснат“ семејните кавги, дури и на штета на сопствените интереси.

Тагови
реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Живот

8 фрази што веднаш треба да ги исфрлите од употреба

Read more

Со едноставен трик продолжете го траењето на лебот

Read more

Четири грешки што го уништуваат изгледот на дневната соба

Read more

Финансиски хороскоп за март 2024 година

Read more
 

Магазин

8 фрази што веднаш треба да ги исфрлите од употреба

Читај повеќе
  • play_arrow

Мачорот ме лиже, да го лизнам и јас да види како е

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик продолжете го траењето на лебот

Читај повеќе

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Читај повеќе

Три малку познати симптоми што укажуваат на ризик од срцева болест

Читај повеќе

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Читај повеќе

Четири грешки што го уништуваат изгледот на дневната соба

Читај повеќе

Гурмански залаци од јунешко месо и печурки

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за март 2024 година

Читај повеќе