Голема промена од 6 јули: Кои системи ќе бидат задолжителни кај новите автомобили?

Најконтроверзен е таканаречениот систем ISA, или „интелигентно прилагодување на брзината“.

Од 6 јули годинава во сите нови модели на автомобили, камиони и автобуси што се продаваат во Европската Унија ќе бидат инсталирани голем број нови системи, односно ќе бидат задолжителни. Целта на регулативата на ЕУ е да ги направи автомобилите побезбедни.

Оваа година започнува преоден период во кој моделите претставени пред овој рок ќе имаат можност за адаптација, но од 2024 година сите нови автомобили ќе мора да бидат опремени со овие технологии.

Најконтроверзен е таканаречениот систем ISA (Intelligent Speed ​​Assistant). Ова е систем за помош на возачот кој предупредува на максималната дозволена брзина. Системот треба, следејќи ги знаците на патот или навигацијата, автоматски да ја намали моќноста на моторот, но и да овозможи претекнување, односно исклучување кога возачот ќе притисне на педалата за гас.

Иако системот може да се деактивира во менито на секое возило, тој повторно ќе биде активен секогаш кога возилото ќе се стартува. Како ќе функционира во пракса? Ќе видиме... Делот за дозволување и препознавање претекнување е особено предизвикувачки.

Дополнително, сите возила ќе бидат опремени со црна кутија или службен EDR. Овој систем, кој веќе е присутен во многу нови автомобили, ги чува податоците од неколку секунди пред несреќата.

Се снимаат информации за брзината, положбата на управување и дали автомобилот ги има вклучено фаровите. Засега до овие податоци можат да пристапат само владините агенции и производителите на автомобили, а не се достапни за осигурениците.

Многу независни експерти протестираа против поставувањето црни кутии бидејќи сметаат дека производителите на автомобили лобирале за нив поради нивните интереси.

Исто така, од 6 јули сите автомобили ќе бидат опремени со задни камери, автоматско итно сопирање, сензори за паркирање, системи за предупредување за напуштање лента, системи за предупредување за замор и подготовка за вградување на уреди Alcolock, т.е. систем кој може да се инсталира во возила на повеќекратни прекршители. Станува збор за возачи кои неколку пати возеле под дејство на алкохол и кои предизвикале сообраќајни незгоди. Alcolock не би им дозволил да возат доколку се под дејство на алкохол. Засега, уредите Alcolock ќе се третираат посебно во секое национално законодавство.

Конечно, комбињата, камионите и автобусите мора да бидат опремени со систем за следење на притисокот во гумите. Патничките автомобили ја имаат оваа функција од 2014 година.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Авто новости

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Read more
 

Автомобили

  • filter

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Читај повеќе
  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе

Како да се намали потрошувачката на гориво додека цените вртоглаво растат?

Читај повеќе