Google Assistant сега може автоматски да менува лозинки

Пред околу една година, Google истакна дека Assistant ќе понуди можност за промена на компромитираните лозинки, а компанијата сега го исполнува тоа ветување.

Според медиумските извештаи, Google Assistant прикажува известувања до корисниците на Chrome за оваа опција, а тука се вклучени и корисниците на платформата Android.

Кога ќе се најавите на страницата со компромитирана лозинка, ќе добиете препознатливо предупредување „променете ја лозинката“, додека на некои сајтови ќе имате опција Google Assistant автоматски да ја прави таа промена.

Корисникот може да ја преземе контролата во секое време, но функцијата може да биде корисна ако не сакате да губите време за одредување побезбедна опција за најавување на одредена локација.

Опцијата Assistant ја користи вештачката интелигенција (AI) на веб-верзијата на Google, Duplex, за навигација на сајтови и примена на промени во лозинката. Вештачката интелигенција знае како да кликнува, скролува и пополнува формулари за кои обично е потребна човечка интервенција.

Функцијата не работи на секоја локација во моментот, бидејќи низата лозинки на Google Assistant е достапна за релативно мал број корисници откако беше воведена минатиот мај.

Тагови
реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Интернет

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Read more

„Закочи“ Instagram

Read more

Илон Маск за првпат им се обрати на вработените во Twitter

Read more

Facebook планира голем редизајн за да се натпреварува со TikTok

Read more
 

Гик

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Читај повеќе

Досега мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата

Читај повеќе

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Читај повеќе

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Читај повеќе

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Читај повеќе

Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Читај повеќе

Проституцијата и инфантицидот во древниот Рим

Читај повеќе

Археолози тврдат дека го нашле гробот на викингшкиот крал Синозабиот

Читај повеќе

Дали знаете колку ви е заштитен смартфонот од вода?

Читај повеќе