Среќен роденден

Google денеска наполни 23 години

Google денеска полни 23 години, а роденденот го одбележа со приказ на роденденска торта со свеќички на првата страница на пребарувачот.

Формирањето на компанијата започна во 1997 година, а официјално е основана на 27 септември 1998 година. Соосновачот Сергеј Брин, кој во 1997 година беше на постдипломски студии на Стенфорд, се сретна со другиот основач Лари Пејџ, кој во тоа време размислуваше дали да се запише на овој универзитет.

До следната година веќе заедно работеа на проектот и развија прототип на интернет пребарувач кој денес функционира во тоа што го знаеме.

„Секоја година имаме милијарда пребарувања на Google на повеќе од 150 јазици низ светот“, објавено е на блогот на Гугл по повод 23 роденден.

URL
Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Интернет

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Read more

Сите навалија на Pornhub кога падна Facebook

Read more

Дали сте знаеле дека постои опција „доверлив мејл“ во Gmail?

Read more

Instagram повторно не работи, некои корисници пријавуваат проблеми

Read more
 

Гик

Познато кога ќе биде претставен новиот смартфон на Huawei

Читај повеќе
  • play_arrow

Научниците се на работ на откритие со кое се бришат лошите спомени

Читај повеќе

Американците вооружаа робот: Terminator беше предупредување, а не упатство

Читај повеќе
  • play_arrow

Синтетиката во производите за широка потрошувачка се поврзува со рана смрт

Читај повеќе

Мicrosoft најави укинување на LinkedIn во Кина

Читај повеќе

Дали Хелените ја откриле Америка многу пред Колумбо?

Читај повеќе

Наскоро ќе се појави никотинска вакцина против корона

Читај повеќе

Леонардо Дикаприо инвестира во одгледување месо во лабораторија

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијам Шатнер стана најстариот човек кој бил во вселената

Читај повеќе