Google го претстави смартфонот Pixel 6a

Google го претстави Google Pixel 6a, најпристапниот модел во серијата Pixel 6.

Pixel 6a чини 449 долари, исто како што беше случајот со неговиот претходник Pixel 5a. Смартфонот доаѓа со 6,1-инчен OLED екран со резолуција од 2.400 x 1.080 p фреквенција на освежување од 60 Hz, за разлика од моделите Pixel 6 и Pixel 6 Pro со 90 односно 120 Hz.

Дизајнот на телефонот е многу сличен на останатите членови од серијата и исто така има алуминиумска рамка, меѓутоа предното стакло не е Gorilla Glass Victus, туку Gorilla Glass 3. Исто така, задниот дел на уредот е изработен од пластика. Покрај тоа, Pixel 6a е отпорен на вода и прашина според стандардот IP67, додека поскапите модели се со IP68 сертификат.

Уредот работи со процесорот Google Tensor како и другите два модела, а тука е и безбедносниот чип Titan M2. Pixel 6a доби 6GB LPDDR5 RAM и 128GB UFS 3.1 меморија.

Назад е нова главна камера од 12,2 MP f1.7 dual-pixel со оптичка стабилизација на сликата, а исто така има и ултра широка камера од 12 MP f2.2. Напред се наоѓа камера од 8 MP (f2.0).

Смартфонот поддржува 5G мрежа, има секогаш вклучен екран, сензор за отпечатоци интегриран во екранот, стерео звучници, два микрофона и HDR поддршка. Го користи оперативниот систем Android 12 со гаранција за безбедносни надградби во период од 5 години.

Pixel 6a се напојува со батерија од 4.410 mAh која овозможува 24-часовна употреба и 72 часа работа во новиот режим на Extreme Battery Saver. Поддржува 18 W USB-PD брзо полнење, но не и безжично.

Мобилниот ќе биде достапен во боите на Chalk, Charcoal и Sage, онлајн продажбата ќе започне на 21 јули, додека во продавниците ќе пристигне на 28 јули.

Pixel 6a ќе биде достапен во Австралија, Канада, Франција, Германија, Ирска, Италија, Јапонија, Порторико, Сингапур, Шпанија, Тајван, Обединетото Кралство и САД.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Мобилни

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Read more

Samsung во проблеми: Произвел вишок од 50 милиони телефони, нема кој да ги купи

Read more

iPhone 14 добива голема надградба на предната камера

Read more

iPhone 14 на Apple ќе има многу подобра предна камера со автофокус

Read more
 

Гик

  • filter

Копачи на злато откопаа совршено сочуван мамут стар 30.000 години

Читај повеќе

Научниците конечно го видоа јадрото на Јупитер: „Јадел“ планети

Читај повеќе

Michelin од стари гуми прави каивчиња за специјален часовник

Читај повеќе

Познат изгледот и спецификациите на Asus ROG Phone 6

Читај повеќе

Откриена најголемата бактерија на светот, видлива е со голо око

Читај повеќе

Месечината на Плутон има мистериозна црвена дамка, сега знаеме зошто

Читај повеќе
  • filter

7 сурови начини на мачење од Средниот век

Читај повеќе

Гробница од времето на Инките откриена во централна Лима

Читај повеќе

Човечката крв можеби потекнува од засега непознат извор, тврдат научниците

Читај повеќе