Google ќе вклучи „верификација во два чекора“ за сите корисници

Компанијата Google ќе преземе значителен чекор, што ќе помогне да се направат корисничките профили посигурни: ќе овозможи стандардно најавување во верификација со два фактори.

На својот блог, компанијата напиша дека наскоро ќе започне да применува верификација со два фактори (или „верификација во два чекора“, како што ја нарекува Google) доколку нивните профили се „правилно конфигурирани“.

Откако ќе бидат овозможени, на нивниот паметен телефон ќе биде побарано да проверат дали обидот за најавување со профил на Google е оправдан.

„Користењето на нивниот мобилен уред за најавување им дава на луѓето чувство на безбедност и е побезбедно од верификација на лозинката“, рече директорот за управување со производи на Google, Марк Ришер.

URL

Уште во 2019 година, Google додаде опција паметните телефони со Android да служат како безбедносен клуч, и оттогаш ова е проширено и на iPhone уредите.

Сето ова е дел од посветеноста на Google за „иднина каде што еден ден воопшто нема да ви треба лозинка“, а вестите доаѓаат на Светскиот ден на лозинката.

Она што обесхрабрува е фактот дека дури и по безброј масовни безбедносни пробивања, 66 проценти од Американците „сепак признаваат дека ја користат истата лозинка на повеќе места“, што ги прави ранливи на хакерски напади сите профили.

Тагови
реклама

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Кит проголта нуркач, па го исфрли неповреден

Read more

Путин: Замислете да испратиме војска до вашите граници

Read more

Интернет

Starlink сака да воведе брз интернет во авионите

Read more

Илон Маск не се плаши од Anonymous

Read more

Anonymous му се заканија на Маск: Уништуваш животи

Read more

Firefox се ажурира и кога не го користите

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Сè што треба да знаете за новиот OnePlus Nord CE 5G

Читај повеќе
  • play_arrow

S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl ќе стигне во 2022

Читај повеќе

Јадрото на Земјата станува сѐ погусто од едната страна, научниците не знаат зошто

Читај повеќе

Погледнете го првиот трејлер за играта Forza Horizon 5

Читај повеќе
  • play_arrow

Билетот за лет во вселената со Blue Origin се продаде за 28 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

НАСА ја склопи мегаракетата со која повторно ќе лансира луѓе на Месечината

Читај повеќе

Лето 2021: Метеоролозите прогнозираат какви жештини нѐ очекуваат годинава

Читај повеќе

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе