Google мапираше дел од човечкиот мозок до најситни детали

Google учествуваше во создавањето на најдеталната мапа на врски во човечкиот мозок досега.

Оваа мапа покажува неверојатна количина детали, вклучувајќи модели на врски помеѓу невроните, како и нешто што може да личи на нов вид нервни клетки.

Мапата на мозокот, која е достапна бесплатно на интернет, покажува 50.000 клетки во три димензии што сочинуваат 130 милиони синаптички врски. Податоците се 1,4 петабајти, што е приближно 700 пати поголема од капацитетот на складирање на просечниот модерен компјутер.

„Оваа мапа е толку полна со податоци што експертите сè уште ја немаат испитано детално“, вели експертот Вирен Жан од Google.

„Првпат ја гледаме вистинската структура на толку голем дел од човечкиот мозок“, рече биологот Кетрин Дулац од Универзитетот Харвард.

Мапиран дел од мозокот на пациент со епилепсија

Проектот за мапирање на мозокот го започна Џеф Лихтман од Универзитетот Харвард откако за истражувачки цели доби дел од мозокот на 45-годишна жена со епилепсија отпорна на лекови. На пациентката ѝ беше отстранет левиот хипокампус, што беше извор на нејзините напади. Хирурзите исто така морале да отстранат одреден дел од здравото мозочно ткиво кое го покриваше хипокампусот.

Лихтман и неговите колеги веднаш го зачувале примерокот на мозок и потоа го обоиле со тешки метали како што е осмиум, така што надворешните мембрани на секоја клетка може да се видат под електронски микроскоп. Потоа, тие исекоа дел од мозокот на парчиња со дебелина од околу 30 нанометри, што е околу 1.000-ти дел од дебелината на човечкото влакно, а секој дел го сликаа со електронски микроскоп, пишува New Scientist.

После тоа, целата работа ја презедоа Жан и неговите колеги од Google, склопувајќи ги дводимензионалните делови во тродимензионален волумен. Тие користеа вештачка интелигенција за реконструкција на делчињата што поврзуваат еден неврон со друг и означување на различни типови клетки.

За време на оваа постапка, научниците пронајдоа мистериозни парови неврони длабоко во кортексот.

„Две клетки беа насочени во спротивни насоки на истата оска. Никој не знае зошто“, рече Лихтман.

Подеталната мапа на дел од мозокот можете да ја видите ТУКА.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Наука

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Read more

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more

Дали во 2040 година нè очекува глобална катастрофа?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Луѓето загадуваат, а паметен робот ќе им ги чисти плажите од отпушоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Мозочен имплант овозможи парализирано лице да „изговори“ цели реченици

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во август 2021

Читај повеќе

Што ново ќе донесат Samsung Galaxy Z Flip 3 и Z Fold 3?

Читај повеќе

Рускиот модул на МВС изгоре во атмосферата, ќе го замени „Наука“

Читај повеќе
  • play_arrow

Италијанското МНР преку игрица ќе го промовира туризмот

Читај повеќе

Антителата по втората доза на Sinovac ослабуваат по шест месеци

Читај повеќе