Google Maps ќе покажува каде има најмногу заразени со COVID-19

Google најави ажурирање на апликацијата Google Maps, а иновацијата ќе подразбира дека наскоро ќе можеме да видиме во кои области на мапата има најмногу заразени со коронавирус.

Функцијата стигна во Google Maps денеска, а наскоро би требало да биде достапна во 220 земји ширум светот.

Податоците ќе бидат прикажувани како црвени точки – што поцрвени, толку поголем број на заразени на 100.000 жители.

Некаде податоците ќе бидат толку прецизни што ќе можеме да видиме и колку заразени има во одредени делови од градот, но сето тоа ќе зависи од тоа колку податоци Google ќе успее да собере за секоја територија, објави Tech Radar.

Податоците ќе пристигнуваат од бројни извори, како болницата Џонс Хопкинс, Wikipedia или The New York Times, а тие податоците ги објавуваат и ажурираат согласно информациите што ги добиваат од локалните и меѓународните здравствени организации и служби.

Станува збор за истите податоци кои Google веќе ги користи кога прикажува најважни информации за пандемијата со COVID-19 кога ќе го отворите пребарувачот.

URL
реклама

Од отворањето на градинките досега - 15 заразени деца и 44 вработени

Read more

Даниел Крег повеќе нема да биде Џејмс Бонд: Кој ќе го замени?

Read more
Фејл компилација - неписменост и други проблеми

Фејл компилација - неписменост и други проблеми

Read more
Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Read more

Софтвер

Нова апликација за запознавање ги спојува луѓето со исти фитнес навики

Read more

Седум опасни апликации кои е подобро веднаш да ги избришете

Read more

Како да блокирате некого на TikTok?

Read more

Не ти текнува на песната? Запеј му на Google!

Read more

Гик

Во кои телефонски брендови имате најмногу доверба?

Читај повеќе
  • filter

Дизајн на иднината: Екран што се преклопува на три дела

Читај повеќе

Топ 10 најтешки видеоигри - која од овие ви „искина живци“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриен корален гребен висок колку Емпаер стејт билдинг

Читај повеќе

Нов успех на НАСА: OSIRIS-REx собра примероци од астероидот Бену

Читај повеќе

Epic Games ве чести две хорор игри за Ноќта на вештерките

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА планира да испрати подморница на Титан

Читај повеќе

Експерти: Губењето антитела на короната не е нужно лоша вест

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали iPhone 12 го помина тестот на издржливост?

Читај повеќе