Google овозможи едитирање на RCS пораките

Едитирањето на пораките во апликациите за пораки е можно со години, но оваа функција дури сега ја прифаќаат некои од големите компании.

Instagram неодамна ја овозможи опцијата за уредување пораки во своите разговори, а тоа го добија и Messenger на Facebook и WhatsApp, но сега им се придружи и Google, кој дава опција за уредување на испратената порака, но само во рок од 15 минути од нејзиното испраќање. Сепак, примачот на пораката ќе може да ја види оригиналната содржина на пораката со долго притискање на неа.

Сепак, сите учесници во разговорот мора да ја имаат овозможена функцијата на нивните уреди.

Уредување на СМС пораки не е можно, се работи само за RCS пораки.

Google, исто така, воведува промени за полесна контрола на уредите Google Home, можност за плаќање со паметен часовник Wear OS користејќи PayPal (во Германија и САД), како и проширена поддршка за дигитални клучеви од автомобил и друго.

Rich Communication Services (RCS) е комуникациски протокол чија цел е да ги замени SMS пораките.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Софтвер

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Read more
 

Гик

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе

Ретро PC емулатор пристигна на App Store

Читај повеќе

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се крие под мразот на Антарктик?

Читај повеќе

Зошто ладниот воздух има поинаков мирис?

Читај повеќе