Google сè уште нема решение за ажурирањето на Android

Најновите бројки пред пристигнувањето на оперативниот систем Android 13 и натаму работат против Google.

Google и неговите партнери, и покрај нивните постојани напори, не успеваат да ја подобрат сликата за ажурирање на Android телефоните на новите верзии на оперативниот систем.

Една година по лансирањето, Android 12 има помалку од 14% активни корисници, додека Android 11, кој ќе наполни две години во септември, сè уште нема ниту една третина од активната корисничка база - напротив, има помалку од нив, само околу 27%.

Комбинирано, Android 11 и Android 12 имаат само околу 40% од активните корисници, што во најмала рака е поразителен факт, особено ако се земе предвид дека Apple го испорача iOS 15 во едно од последните изданија на повеќе од 90% од активните iPhone корисници.

Да бидат работите уште полоши за Google и сите производители на уреди со Android, Android 12 е помалку популарен од оперативните системи Android 11, Android 10 и Android 9, додека некако успеа да го надмине четири и повеќе години стариот оперативен систем Android Oreo (исто така Lollipop, KitKat, Marshmallow и Jelly Bean сѐ уште се држат доста добро, со 3-5% од активниот пазар, што е дополнителна главоболка за самиот Android систем).

Ниту огромните напори на Samsung и HMD Global не успеваат да го решат проблемот, т.е. сопствениците на Nokia телефони, кои се најбрзи и го испорачуваат новиот OS на најголем број уреди. Тука е Xiaomi, се разбира, но зголемениот број на активни уреди го зема својот данок и кај нив. Исто така, американските санкции ја спречуваат компанијата Huawei да го користи најновиот оперативен систем, а Huawei и денес претставува само телефони со оперативниот систем Android 11, а голем број уреди EMUI 12 сè уште користат Android 10, бидејќи компанијата нема доволно време да развива софтвер со доволна брзина, поради доцниот пристап до OS.

Ваквата лоша слика за дистрибуцијата на новите верзии на оперативниот систем директно влијае на развојот на малициозни апликации и насочени напади врз корисниците на постарите верзии на системот, кои веќе не добиваат или ретко добиваат закрпи за Google и други ранливи системски услуги и апликации. Така, овие уреди остануваат отворено ранливи на банкарски, adware, phishing, ransomware и други видови напади, кои стануваат сѐ почести.

Очигледно е тешко да се натераат толку многу уреди од толку многу производители да се ажурираат на најновите верзии на софтвер, но Google треба да постави долан граница под која никој не треба да оди, а тоа е најмногу две софтверски верзии од сегашните за уреди со активен статус на пазарот (да речеме). Да, тешко е, но со начинот на кој се прави сега страдаат само корисниците и остануваат незаштитени само затоа што производителот од кој го купиле телефонот нема капацитет, па дури и волја или интерес да ги ажурира нивните уреди на новиот оперативен систем.

Колку телефони од познати компании знаете кои никогаш не добиле ажурирање на оперативниот систем или добиле само едно издание? Сигурни сме дека има многу, премногу…

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Софтвер

Рекламна измама  - откриени лажни апликации во продавниците на Google и Apple

Read more

Apple ги тргна сите апликации од руската VK

Read more

Навидум безопасни апликации кои го кријат тројанецот „претплатник“

Read more

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе