Горбачов: Лукашенко направи една грешкa

Поранешниот претседател на Советскиот Сојуз, Михаил Горбачов, смета дека претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, направил една грешка, предоцна побарал поддршка од работниците.

„Лукашенко побара поддршка од работниците на индустриските компании. Се чини, предоцна“, рече Горбачов во интервју за „Комсомолска правда“.

Горбачов истакна дека и тој побарал поддршка од работниците пред распадот на Советскиот Сојуз.

-Не ја добивме потребната поддршка. Не сум наклонет да ги обвинувам работниците, посочи тој.

Тој, исто така, објасни дека ја напуштил должноста претседател на СССР за „да се избегне раскол и војна“.

Поранешниот советски лидер го подвлече странското влијание врз настаните во Белорусија.

Масовните протести на опозицијата почнаа низ Белорусија на 9 август, веднаш по објавувањето на резултатите од претседателските избори. 

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Свет

ФДА и ЦДЦ препорачаа пауза на вакцинацијата со Johnson & Johnson по појавата на случаи на згрутчување на крвта

Read more

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Read more

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Read more
 

Вести

ФДА и ЦДЦ препорачаа пауза на вакцинацијата со Johnson & Johnson по појавата на случаи на згрутчување на крвта

Читај повеќе

Фаучи: Вакцината AstraZeneca има добра ефикасност

Читај повеќе

Судот одреди 30-дневен притвор за Сашо Мијалков

Читај повеќе

Хераклеја Линкестис си го добива назад Римскиот пат

Читај повеќе

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе