Град на духови во Катар од каде мора да заминете пред зајдисонце

Со оглед на тоа што Катар деновиве е во центарот на вниманието поради одржувањето на Светското фудбалско првенство, често се зборува и за неговите туристички атракции, а една од нив е необичниот град на духови сместен во пустина, наречен Film City.

Film City е изграден за потребите на снимањето на арапската ТВ-серија „Eyaal Al Theeb“ („Синови на волкот“), која раскажува за борбата меѓу две арапски племиња.

Градот е сет изработен по урнек на древно арапско (бедуинско) село, а се наоѓа зад кањон, целосно опкружен со пустинскиот полуостров Зекреет.

Првото прашање што некому ќе му падне на памет кога ќе наиде на Film City е да се распраша за неговата намена, бидејќи очигледно е напуштен, а по првобитната намена никој не очекуваше дека ќе стане туристичка атракција.

Remote video URL

Од TripAdvisor истакнуваат дека реакциите за местото кое често го нарекуваат „град на духови“ би можеле да бидат поделени бидејќи нема многу содржина. Има една продавница, а во неа живее само менаџерот.

И покрај долгото возење од Доха (80 км) е релативно лесно да се стигне до него. Дивите животни и опкружувањето ги воодушевуваат децата и нудат одлични можности за фотографирање.

Градот со ѕидини е со големина на село, но сепак има главна порта и градски ѕидини со караули на предната страна.

Посетителите можат да ги паркираат своите автомобили пред главната капија и да влезат пеш. Иако ништо не е автентично, градбите покажуваат како можеби изгледало традиционално село во регионот во минатото.

Се препорачува да го посетите градот пред доцните попладневни часови и да го испланирате повратното патување до Доха најмалку 1,5 час пред зајдисонце за да избегнете патување по кривулестиот пат во темница.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Чек дис аут

15 најстрашни видови ајкули

Read more

Олимписки времеплов: Што остана од ЗОИ Сараево 1984?

Read more

Мит или реалност: Дали кучињата навистина претчувствуваат земјотреси?

Read more

Час по аикидо со Стивен Сигал

Read more
 

Магазин

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе